وزارت خارجه آمریکا: نیروی پلیس کنیایی این هفته وارد هائیتی می‌شود

علاوه بر کنیا، جامائیکا، باهاماس، باربادوس، چاد، و بنگلادش نیز پرسنل خود را متعهد به مشارکت در این مأموریت 2500 نفری کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایالات متحده، دوشنبه اعلام کرد اولین دسته نیروی پلیس کنیایی که برای مقابله با خشونت‌های گسترده در هائیتی تشکیل شده است، روز سه‌شنبه کنیا را ترک می‌کند و قرار است این هفته به هائیتی برسد.

به گزارش «رویترز»، متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت امیدوار است شاهد «پیشرفت‌های قابل اندازه‌گیری» در حوزه امنیت، به ویژه در زمینه کمک‌های بشردوستانه و فعالیت‌های اصلی اقتصادی در هائیتی باشد.

کنیا در ژوئیه 2023 داوطلب شد تا یک نیروی بین‌المللی برای مقابله با خشونت‌های گسترده در هائیتی ایجاد کند. گروه‌های تبهکار مناطق عمده پورتوپرنس، پایتخت این کشور حوزه دریای کارائیب را کنترل می‌کنند و قتل‌ و آدم‌ربایی‌ و خشونت‌های جنسی بسیاری صورت داده‌اند.

با این وجود، اعزام نیروی پلیس کنیایی بارها به دلیل چالش‌های قضایی و بدتر شدن وضعیت امنیت در هائیتی به تعویق افتاد. اما در نهایت ویلیام روتو، رئیس‌جمهوری کنیا، روز دوشنبه مراسم اعزام 400 افسر پلیس را برگزار کرد که اولین گروهی هستند که به هائیتی فرستاده می‌شوند.

روتو گفت: «این ماموریت یکی از فوری‌ترین، مهمترین و تاریخی‌ترین ماموریت‌ها در تاریخ همبستگی جهانی است. این مأموریتی برای تایید ارزش‌های جهانی جامعه ملل، و در راستای موضع‌گیری به نفع بشریت است.»

چهار افسر کنیایی که نخواستند نام‌شان فاش شود، گفتند که سلاح‌ها و وسایل شخصی آنها عصر یکشنبه جمع‌آوری شده و در هواپیما بارگیری شده است. این چهار نفر گفتند که گروه دیگری متشکل از حدود 600 افسر بعداً به گروه اول خواهند پیوست. آنها گفتند که انتظار دارند قبل از رسیدن به هائیتی در یک کشور ثالث توقف کنند.

به گفته رویترز، علاوه بر کنیا، جامائیکا، باهاماس، باربادوس، چاد، و بنگلادش نیز پرسنل خود را متعهد به مشارکت در این مأموریت 2500 نفری کرده‌اند که عمدتاً توسط ایالات متحده تأمین مالی می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید