مسکو حکم بازداشت دادگاه کیفری بین‌المللی علیه وزیر دفاع سابق روسیه را بی‌اعتبار دانست

پوتین ماه گذشته در تصمیمی غافلگیرکننده، معاون اقتصادی سابق خود و معاون اول نخست‌وزیر، آندری بلوسوف 65 ساله را به عنوان وزیر دفاع جدید روسیه معرفی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه کیفری بین‌المللی سه‌شنبه 5 خرداد به ظن ارتکاب جنایات جنگی در اوکراین علیه مقامات نظامی روسیه دو حکم بازداشت صادر کرد.

دو حکم بازداشت از سوی دادگاه کیفری بین‌المللی علیه سرگئی شویگو، وزیر دفاع اسبق و ژنرال والری گراسیموف، رئیس ستاد کل ارتش روسیه به ظن ارتکاب جنایات جنگی در اوکراین صادر شده است.

بنا بر این دو حکم بازداشت، مقامات ارشد نظامی روسی فوق‌الذکر، به ارتکاب جنایات جنگی از طریق حمله به اهداف غیرنظامی و وارد کردن خسارات جانبی قابل‌توجه به غیرنظامیان و همچنین جنایت علیه بشریت از طریق ارتکاب «اقدامات غیرانسانی» در اوکراین مظنون هستند.

شورای امنیت روسیه در واکنش به صدور این دو حکم بازداشت از سوی دادگاه کیفری بین‌المللی، علیه «شویگو» و «گراسیموف» چنین اقدامی را «جنایتکارانه» و بخشی از جنگ علیه روسیه و « فاقد اعتبار» دانست.

از سویی در بیانیه دادگاه کیفری بین‌المللی تاکید شده است که حتی اگر مسکو این حکم را «بی‌اعتبار» بداند، این احکام معتبر خواهد بود.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، ماه گذشته با جایگزین کردن وزیر دفاع باسابقه خود، بسیاری از ناظران را غافلگیر کرد.

پوتین معاون اقتصادی سابق خود و معاون اول نخست‌وزیر آندری بلوسوف 65 ساله را به عنوان وزیر دفاع جدید روسیه معرفی کرد.
سرگئی شویگو 68 ساله که پست وی تنزل یافته است نیز ریاست شورای امنیت روسیه را بر عهده گرفت.

در یکی از بزرگ‌ترین تغییرات کابینه روسیه در دهه گذشته، شویگو با «بلوسوف»، یک تکنوکرات غیرنظامی باتجربه که قبلا معاون اول نخست‌وزیر و مشاور پوتین بود، جایگزین شد.

شایان ذکر است که شویگو از سال 2012 سمت وزیر دفاع را برعهده داشت و تجسم ثبات دولت‌های مختلف در دوران پوتین بود، درست مانند سرگئی لاوروف که همچنان سمت خود را به عنوان وزیر خارجه در این کشور حفظ کرده است.

در عین حال اما از آغاز جنگ اوکراین، شایعاتی در مورد «بی‌کفایتی وزیر دفاع برکنار شده روسیه» و ولخرجی و زیاده‌خواهی وی در بودجه هنگفت دفاعی این کشور منتشر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم