حمایت اروپا از تخصیص دارایی‌های مسدود شده روسیه به اوکراین

تصویب این طرح به‌رغم مخالفت بوداپست، خشم مجارستان را برانگیخت، که اعضای اتحادیه را به نقض بی‌شرمانه قوانین خود متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا موافقت کرد تا 1.4 میلیارد یورو سود حاصل از دارایی‌های مسدود شده روسیه در قلمرو این اتحادیه را برای تهیه کمک‌های تسلیحاتی و دیگر کمک‌ها به اوکراین اختصاص دهد.

به گزارش «رویترز»، اعضای اتحادیه اروپا در ماه مه تصمیم گرفته بودند از سود حاصل از دارایی‌های مسدود شده روسیه برای کمک به اوکراین استفاده کنند، و 90 درصد از این بودجه برای کمک‌های نظامی در نظر گرفته شده بود.

با این وجود، مجارستان تصویب اقدامات قانونی لازم برای انجام این کار را متوقف کرده بود. تصویب روز دوشنبه به‌رغم مخالفت بوداپست، خشم مجارستان را برانگیخت، که اعضای اتحادیه را به «نقض بی‌شرمانه قوانین» خود متهم کرد.

به گفته رویترز، مجارستان نسبت به تمام کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا روابط گرمتری با مسکو دارد. این کشور به اوکراین سلاح نمی‌دهد و ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، از دیگر اعضای اتحادیه اروپا و «ناتو» به خاطر این کار انتقاد کرده و گفته است که آنها به ادامه جنگ دامن می‌زنند.

در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ در روز دوشنبه، جوزپ بورل، دیپلمات ارشد این اتحادیه، گفت با توجه به اینکه مجارستان از تصمیم‌های قبلی درباره این طرح انصراف داده است، به اتفاق آراء معمول برای تصمیم‌گیری‌ در این باره نیازی نیست.

بورل بعدا به خبرنگاران گفت اکنون بدون انسداد [مجارستان] سرعت کار افزایش خواهد یافت، و افزود 1.4 میلیارد یورو سود در ماه آینده و 1 میلیارد یورو دیگر تا پایان سال در دسترس خواهد بود. به گفته وی، این بودجه برای کمک به کی‌یف در زمینه پدافند هوایی، مهمات، و پشتیبانی از صنعت اوکراین استفاده خواهد شد.

به گفته رویترز، طرح اتحادیه اروپا برای استفاده فوری از سود دارایی‌های مسدود شده روسیه جدا از تصمیم رهبران «گروه هفت» در ماه جاری برای استفاده از درآمدهای آتی از آن برای تامین 50 میلیارد دلار وام برای اوکراین است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size