3 روز عزای عمومی در داغستان در پی حملات مرگبار به یک کنیسه و دو کلیسا

خبرگزاری تاس» به نقل از کمیته تحقیقات فدرال روسیه از کشته شدن 15 نیروی پلیس و 4 عیرنظامی از جمله یک روحانی ارتدوکس در این حملات خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جمهوری داغستان روسیه دوشنبه 4 تیر در پی کشته شدن شماری از نیروهای پلیس و یک روحانی ارتدوکس و شماری دیگر درحمله روز گذشته عوامل مسلح به مراکز عبادی یهودیان و مسحیان در دو شهر این منطقه واقع در شمال قفقاز، 3 روز عزای عمومی اعلام کرد.

سرگی ملیکوف، فرماندار داغستان در جنوب روسیه بامداد امروز در تلگرام نوشت: «امروز روزی تراژیک برای داغستان و سراسر کشور است».

در حالی که اخباری ضد و نقیض در مورد شمار قربانیان حملات همزمان در دو شهر مخاچ‌قلعه و دربنت وجود دارد، خبرگزاری تاس» به نقل از کمیته تحقیقات فدرال روسیه از کشته شدن 15 نیروی پلیس و 4 غیرنظامی از جمله یک روحانی ارتدوکس در این حملات خبر داد.

به گفته ملیکوف در جریان این «حمله ترویستی»، بیش از 15 پلیس کشته شدند. خبرگزاری اینترفاکس نیز اعلام کرد که دست کم 15 پلیس در این حملات جان باختند.

میلکوف افزود که 6 نفر از عوامل مسلح طی این حمله کشته شدند. خبرگزاری‌های رسمی روسیه به نقل از کمیته ملی مبارزه با تروریسم آوردند که 5 نفر از عوامل مسلح کشته شدند.

ملیکوف روزهای 24 تا 26 ژوئن(4 تا 6 تیر) را در داغستان عزای عمومی اعلام کرد که طی آن پرچم‌ها به حالت نیمه افراشته در می‌آیند و تمامی برنامه‌های تفریحی، لغو می‌شوند..

آژانس مبارزه با تروریسم روسیه، شامگاه یکشنبه اعلام کرد «فاز فعال» عملیاتش در شهر «دربنت» علیه مهاجمان مسلح پایان یافته است.

حملات روز یک‌شنبه در دو شهر مخاچ‌قلعه، پایتخت داغستان و شهر ساحلی دربنت انجام شد و کمیته تحقیقات روسیه می‌گوید، پرونده جنایی با عنوان «اقدام تروریستی» را برای رسیدگی به این حملات، باز کرده است.

داغستان منطقه‌ای روسی با اکثریت مسلمان در مرز با چچن است که با گرجستان و جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد و روسیه مرتبا، اجرای عملیات مبارزه با تروریسم در این منطقه را اعلام می‌کند.

طبق گفته نمایندگان جامعه یهودی از جمله کنگره یهودیان روسیه، کنیسه دیگری نیزهدف حمله قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری‌های روسیه به نقل از وزارت کشور محلی، افراد مسلح همچنین در سرگوکالا، روستایی بین مخاچ‌قلعه و دربنت، به خودروی حامل دو پلیس تیراندازی کردند که یکی از آنها زخمی شد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت حملات به این منطقه ناآرام شمال قفقاز را برعهده نگرفته است. خبرگزاری «تاس» به نقل از منبع مجری قانون نوشت که در میان مهاجمان مسلح، دونفر از فرزندان فرماندار منطقه مخاچ‌قلعه هستند و به همین دلیل فرماندار مزبور، توسط دستگاه‌های ذی‌ربط دستگیر شد.

هنوز هویت عاملان این حمله یا انگیزه آنها روشن نیست که به نظر می‌رسد هماهنگ باشد.

بیانیه وزارت خارجه اسرائیل

از سویی وزارت خارجه اسرائیل، اعلام کرد که کنیسه دربنت به طور کامل سوخته است و کنیسه دیگری در مخاچ‌قلعه نیز هدف تیراندازی قرار گرفت.

در بیانیه این وزارت‌خانه آمده است، ظاهرا در آن زمان هیچ نمازگزاری در کنیسه حضور نداشت.

پس از آغاز جنگ غزه، عوامل اخلال‌گر با در دست داشتن پرچم‌های فلسطین در جست‌وجوی مسافران یهودی پروازی از تل‌آویو، به فرودگاه مخاچ‌فلعه یورش بردند.

حمله روز یکشنبه، سه ماه پس از کشته‌شدن 145 نفر در جریان حمله‌ مرگبار به یک سالن موسیقی در نزدیکی مسکو صورت گرفت که گروه تروریستی «داعش» مسئولیت آن را پذیرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید