نگرانی واشینگتن، سئول و توکیو در پی سفر پوتین به کره شمالی

نیروی دریایی کره جنوبی اعلام کرد که ناو هواپیمابر هسته‌ای آمریکایی «تئودور روزولت»، شنبه گذشته وارد شهر ساحلی بوسان در کره جنوبی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در بیانیه مشترک وزارت خارجه کره جنوبی که دوشنبه 4 تیر منتشر شد، آمده است که مقامات ارشد کره جنوبی، آمریکا و ژاپن «با شدیدترین عبارات ممکن»، تعمیق همکاری نظامی میان کره شمالی و روسیه را محکوم کردند.

در این بیانیه آمده است که سفر اخیر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به پیونگ یانگ، باعث ایجاد نگرانی عمیق شده است.

پوتین، هفته گذشته، برای اولین بار ظرف 24 سال گذشته، از کره شمالی بازدید کرد و با رهبر کیم جونگ اون، توافقی را امضا کرد که تعهد دفاع متقابل را شامل می‌شود.

این توافق، یکی از مهم‌ترین اقدامات روسیه در آسیا در سال‌های اخیر بود که طبق گفته کیم، عملا بیانگر یک هم‌پیمانی و ائتلاف است.

از سوی دیگر کره جنوبی با تاکید بر این که این توافق، تهدیدی برای امنیت این کشور است، هشدار داد که ممکن است در مقام پاسخ، به ارسال سلاح به اوکراین برای کمک به این کشور در مقابله با تهاجم روسیه، اقدام کند.

ورود ناو هواپیمابر آمریکایی به بوسان

در همین حال نیروی دریایی کره جنوبی اعلام کرد که ناو هواپیمابر هسته‌ای آمریکایی «تئودور روزولت»، شنبه گذشته وارد شهر ساحلی بوسان در کره جنوبی شد تا در ماه جاری، رزمآیش‌های نظامی مشترکی را با کشور میزبان و ژاپن، انجام دهد.

ورود این گروه ضربتی به بوسان، یک روز پس از احضار سفیر روسیه توسط کره جنوبی در اعتراض به توافق میان رئیس جمهوری روسیه و رهبر کره شمالی در خصوص کمک‌های دفاعی متقابل در صورت وقوع جنگ، صورت گرفت.

رهبران آمریکا، کره جنوبی و ژاپن در اجلاس کمپ دیوید در آگوست 2023 در مورد برگزاری رزمایش‌های نظامی سالانه، توافق کردند.

ورود این ناو هواپیمابر به بوسان، هفت ماه پس از سفر ناو هواپیمابر «کارل وینسون» به کره جنوبی در قالب نمایش بازدارندگی گسترده علیه برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی صورت می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید