حمله به دو کشتی تجاری در نزدیکی سواحل یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شبه‌نظامیان حوثی از حمله به دو کشتی، یکی در دریای سرخ و دیگری در اقیانوس هند خبر دادند.

فرماندهی مرکزی آمریکا، «سنتکام» اعلام کرد حوثی‌ها یک‌شنبه 3 تیر، یک کشتی باری را در حمله احتمالی پهپادی هدف قرار دادند.

فرماندهی مرکزی آمریکا، «سنتکام» در حساب رسمی خود در پلتفرم «ایکس» اعلام کرد: « حوثی‌های مورد حمایت ایران کشتی «ام‌وی ترنس ورلد نویگیتور» حامل پرچم لیبریا با مدیریت یونان را در حمله احتمالی پهپادی هدف قرار دادند.»

«سنتکام» افزود: «خدمه کشتی امروز ساعت 4 صبح (به وقت صنعا) از جراحات جزئی برخی خدمه و آسیب در حد متوسط به کشتی خبر دادند و کشتی به حرکت خود ادامه داد. این سازمان ادامه داد: کشتی «ترنس ورلد نویگیتور» که عازم مصر بود در مالزی پهلو گرفت.»

بیانیه «سنتکام» می‌افزاید: «این چهارمین حمله حوثی‌های مورد حمایت ایران به کشتی «ام‌وی ترنس ورلد نویگیتور» است.»

در پایان این بیانیه آمده است: «هیچ آسیبی به کشتی‌های آمریکایی یا نیروهای ائتلاف وارد نشد. این رفتار بدخواهانه و بی‌ملاحظه حوثی‌های مورد حمایت ایران، ثبات منطقه را تهدید و جان ملوانان در دریای سرخ و خلیج عدن را به خطر می‌اندازد. فرماندهی مرکزی ایالات متحده به همکاری با متحدان خود ادامه خواهد داد تا توانایی‌های نظامی شبه‌نظامیان حوثی‌ در یمن را کاهش دهد و آن‌ها را در قبال رفتارشان وادار به پاسخگویی کند.»

به گزارش دو آژانس امنیتی دریایی و نیروی دریایی مشترک، دو کشتی تجاری یک‌شنبه 3 تیر در نتیجه حمله در سواحل یمن آسیب دیدند.

سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا «یو کی ام‌تی او» در بیانیه‌ای اعلام کرد: کاپیتان یک کشتی تجاری گزارش داد توسط یک سامانه پهپادی مورد اصابت قرار گرفت و کشتی در این حمله آسیب دیده است.

به گزارش مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا، این حادثه در 65 مایل دریایی بندر حدیده یمن رخ داد.

آژانس امنیت دریایی بریتانیا «آمبری» گزارش داد «که این یک کشتی باری متعلق به یک نهاد یونانی و با پرچم لیبریا است.»

به گزارش «مرکز اطلاعات دریایی مشترک» شرکت چندملیتی شامل ایالات متحده و کشورهای اروپایی مستقر در بحرین، این دومین حمله به این کشتی در طول سفر فعلی آن است، زیرا چند روز پیش زمانی که در خلیج عدن در حال حرکت بود، با چندین موشک مورد حمله قرار گرفت.

این سازمان اعلام کرد: «یک کشتی در حین عبور از دریای سرخ گزارش داده که حمله به نردبان خارجی کشتی اصابت کرده است و تعدادی از خدمه مجروح شدند که نیازی به فوریت‎های پزشکی ندارد.»

این سازمان با اشاره به اینکه این کشتی «به سفر خود به بندر بعدی ادامه می‌دهد»، افزود: «کشتی‌های دیگری متعلق به شرکت «مالک» در حال سفر به بنادر اسرائیل، مورد هدف قرار گرفتند.»

حوثی‌ها در ساعات پایانی روز یک‌شنبه 3 تیر از حمله به دو کشتی، یکی در دریای سرخ و دیگری در اقیانوس هند خبر دادند.

در بیانیه‌ای که یحیی سریع، سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی قرائت کرد، آمده است: «نیروهای دریایی مسلح کشورمان دومین عملیات را علیه کشتی «ترنس ورلد نویگیتور» در دریای سرخ با یک قایق پهپاد انجام دادند که به این کشتی آسیب رسید.»

سریع افزود: «یگان موشکی نیروهای مسلح کشورمان همچنین کشتی «STOLT SEQUOIA» را در اقیانوس هند هدف قرار داد و این عملیات با موفقیت انجام شد.»

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» شنبه 3 تیر از انهدام سه پهپاد نیروی دریایی حوثی در 24 ساعت خبر داد.

به گزارش «سنتکام»، حوثی‌ها همچنین سه موشک ضد کشتی به سمت خلیج عدن شلیک کردند، که این حمله آسیب‌های جدی وارد نکرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید