افزایش احتمال پیروزی راست‌ افراطی در انتخابات پارلمانی فرانسه

مکرون: تا پایان دوران ریاست‌جمهوری‌‌ام در مه 2027 در این سمت باقی می‌مانم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، یکشنبه سوم تیر در بیانیه‌ای اعلام کرد که تا پایان دوران ریاست‌جمهوری‌اش در مه 2027 در این سمت باقی می‌ماند.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، مکرون گفت که حافظ آرمان‌های جمهوری فرانسه خواهد بود و به تنوع دیدگاه‌ها و انتخاب‌های مردم احترام می‌گذارد.

دور اول انتخابات مجلس فرانسه، دهم تیر (30 ژوئن) و دور دوم 17 تیر (هفتم ژوئیه) برگزار می‌شود. در دور اول، نامزدهایی که بیش از 50 درصد آرا و با مشارکت بالای 25 درصد را در هر حوزه انتخابیه به دست آورند وارد پارلمان می‌شوند، سایر نامزدهایی که بالاتر از 12.5 درصد آرا را به دست آورده باشند در دور دوم با یکدیگر رقابت می‌کنند.

مجمع ملی یا مجلس جمهوری فرانسه، 577 کرسی دارد که هر یک از احزاب و ائتلاف‌های سیاسی برای کسب اکثریت در آن باید به 298 کرسی دست یابد. به طور معمول نخست‌وزیر از حزب یا ائتلاف دارای اکثریت در مجلس خواهد بود.

ائتلاف احزاب میانه‌رو به رهبری مکرون در مجلس تنها 250 نماینده داشت و برای تصویب قوانین مورد نظر مکرون نظیر اصلاح قانون بازنشستگی نیازمند حمایت احزاب چپ میانه و راست بود اما در سالهای اخیر این احزاب از ائتلاف مکرون دورتر شده‌اند.

به دنبال شکست ائتلاف مکرون در انتخابات پارلمان اروپا و پیروزی راست افراطی، مکرون مجلس فرانسه را در روز نهم ژوئن منحل و برگزاری انتخابات مجلس را به این امید اعلام کرد که با توجه به خطر راست افراطی، مردم به حزب او برای مجلس رای بدهند.

اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند ائتلاف مکرون از هر دو ائتلاف راست و چپ رقیب عقب مانده است. به گزارش فیگارو، آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که حامیان جناح مکرون فقط 19.5 درصد هستند. درحالی که ائتلاف راست افراطی به رهبری اجتماع ملی به 35.5 درصد آرا دست می‌یابد. حامیان «جبهه مردمی نوین»، ائتلافی از احزاب چپ و چپ رادیکال هم تاکنون 29.5 درصد آرا را جلب کرده است.

بررسی نظرسنجی‌ها از نهم تا بیستم ژوئن نشان می‌دهد؛ از میزان حمایت از جناح میانه‌روی مکرون کاسته و حمایت از دو جناح چپ و راست افزایش یافته است. در نظرسنجی روزانه که موسسه «ای فوپ» انجام داده و نتایج آن دیروز منتشر شد، حامیان «جبهه مردمی نوین» به نسبت انتخابات ریاست جمهوری در سال 2022 سه درصد افزایش یافته‌اند درحالی که افزایش آرای «اجتماع ملی» 16.5 درصد بوده است.

حزب مکرون نیز پنج درصد آرای خود را از دست داده است. این نظرسنجی پیش‌بینی می‌کند که چپ‌ها به رهبری ژان لوک ملانشون به حداکثر 210 کرسی در مجلس دست می‌یابند و راست‌های افراطی به 250 کرسی. با این حال اگر اجتماع ملی بتواند حمایت کامل سایر احزاب راست مانند جمهوری‌خواهان را به دست آورد در آن صورت حداقل 40 کرسی دیگر به ائتلاف راست افراطی به رهبری مارین لوپن افزوده می‌شود.

مارین لوپن که رهبری اجتماع ملی در مجلس را برعهده داشته، پس از شکست‌های پیاپی حالا برای به دست گرفتن دولت و سپس انتخابات ریاست‌جمهوری 2027 دورخیز کرده است. رهبری حزب اجتماع ملی را ژردن بردلا، 28 ساله برعهده دارد که حامیان راست افراطی از حالا او را نخست‌وزیر آینده فرانسه می‌خوانند. او یکی از ستارگان تیک‌تاک با بیش از 40 میلیون دنبال‌کننده است و یکی از آخرین پست‌های‌اش که به حامیان راست افراطی وعده داده نخست‌وزیر فرانسه خواهد شد بیش از 1.7 میلیون بار دیده شده است.

در مقابل چپ‌ها به رهبری ژان لوک ملانشون، ائتلافی از فرانسه تسلیم‌نا‌پذیر، کمونیست‌ها، سوسیالیست‌ها واحزاب سبز و طرفدار زنان، «جبهه مردمی نوین» را تشکیل داده‌اند.

هزاران نفر از طرفداران حقوق زنان، یکشنبه سوم تیر، به خیابان‌های فرانسه آمدند تا درباره خطر راست افراطی برای حقوق زنان به مردم هشدار بدهند.

اگر جناح میانه‌روی مکرون در انتخابات مجلس فرانسه شکست بخورد که شواهد نشان می‌دهد چنین اتفاقی بسیار محتمل است در این صورت، به طور معمول دولت به رهبری حزبی که دارای اکثریت در مجلس خواهد بود تشکیل می‌شود و فرانسه دوران دیگری از تقسیم قدرت را تجربه خواهد کرد.

اصلاحات اقتصادی مکرون، سبب افزایش نارضایتی اتحادیه‌های کارگری و کارمندی شده است و از این رو وعده چپ‌ها برای افزایش رفاه و خدمات اجتماعی، مالیات عادلانه و فرصت‌های برابر و لغو قوانینی که منافع کارگران و کارمندان را به خطر می‌اندازد با استقبال بسیاری روبرو شده است. از سوی دیگر راست افراطی با بزرگنمایی خطر مهاجران اغلب مسلمان، خواستار قوانین سخت‌گیرانه‌تری برابر مهاجران و همچنین فاصله گرفتن از اتحادیه اروپا است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید