حمله هوایی روسیه به پایتخت اوکراین

زلنسکی: روسیه در ماه ژوئن از بیش از 2400 بمب هدایت شونده در حملات به اوکراین استفاده کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شهردار کی‌یف و منطقه تابع اداری آن، یکشنبه 3 تیر در «تلگرام» اعلام کرد که این شهر و مناطق اطراف، حمله هوایی روسیه قرار گرفت.

شاهدانی از «رویترز» از شنیدن صدای چندین انفجار در کی‌یف و اطراف آن خبر دادند که به نظر می‌رسید ناشی از فعال شدن سامانه‌های پدافند هوایی بود.

از سوی دیگر، دو مقام روسی یکشنبه گفتند که اوکراین در طول شب، با پرتاب ده‌ها پهپاد، شماری از مناطق روسیه را هدف قرار داد، اما گزارشی از خسارات، دریافت نشد.

الکساندر بوگوماز، فرماندار بریانسک در «تلگرام» نوشت که دست‌کم 30 پهپاد بر فراز این منطقه واقع در غرب روسیه در مرز با اوکراین، رهگیری و منهدم شد.

واسیلی آنوخین، فرماندار منطقه اسمولنسک واقع در غرب روسیه نیز اظهار داشت که سامانه‌های پدافند هوایی روسیه، پهپادهایی را بر فراز این منطقه منهدم کردند بدون این که به شمار پهپادهای منهدم‌شده، اشاره‌ کند.

به گفته این دو مقام، بر اساس اطلاعات اولیه، این حملات هیچ کشته و زخمی برجای نگذاشت و خسارتی در این دو منطقه، گزارش نشد.

بیش از 2400 بمب هدایت شونده

از سویی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین شنبه اعلام کرد که روسیه در ماه ژوئن از بیش از 2400 بمب هدایت‌شونده در حملات به اوکراین استفاده کرده است که حدود 700 بمب در خارکیف، دومین کلان شهر این کشور سقوط کرد.

زلنسکی در سخنرانی ویدئویی شبانگاهی خود از متحدان غربی اوکراین خواست، کمک‌های نظامی وعده داده شده را «بدون تأخیر ارائه کنند تا بتوان توافقات با پرزیدنت بایدن را عملی کرد».

ایالات متحده در ابتدای ماه جاری و در پی آغاز حملات فرامرزی کرملین به سمت خارکیف، به اوکراین اجازه داد، اهدافی در داخل روسیه را با موشک‌های ساخت آمریکا هدف قرار دهد.

از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در سال 2022، آمریکا به دلیل نگرانی از تشدید جنگ جاری، این رویکرد را دنبال کرده که به اوکراین اجازه نمی‌دهد، از تسلیحات ارسالی آمریکا، برای حمله به اهدافی در داخل روسیه استفاده کند.

آمریکا محموله‌های منظم موشک‌های رهگیر برای سامانه‌های پدافند هوایی خود از جمله پرتابگرهای موشک پاتریوت و سامانه‌های موشکی پیشرفته زمین به هوا را به اوکراین ارسال کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید