در واکنش به توافق پوتین و کیم، ناو هواپیمابر «روزولت» به کره جنوبی می‌رسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تنها چند روز پس از امضای توافقنامه امنیتی راهبردی روسیه و کره شمالی، یک ناو هواپیمابر آمریکایی در کره جنوبی مستقر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، نیروی دریایی کره جنوبی، شنبه دوم تیر، اعلام کرد که ناو هواپیمابر هسته‌ای «تئودور روزولت» برای انجام تمرینات نظامی مشترک در ماه جاری با کشور میزبان و ژاپن وارد شهر ساحلی بوسان در کره جنوبی شده است.

مهمترین اقدامات روسیه

ورود ناو هواپیمابر روزولت به کره جنوبی پس از آن صورت گرفت که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، چهارشنبه گذشته، برای اولین بار طی 24 سال گذشته، از کره شمالی بازدید کرد و توافق‌نامه‌ای را با کیم جونگ اون، رهبر این کشور امضا کرد. این توافقنامه شامل تعهدات دفاع مشترک دوجانبه بود.

این یکی از مهم‌ترین اقدام‌های روسیه در آسیا در سال‌های اخیر بود که کیم آن را به عنوان یک اتحاد توصیف کرد.

سفر پوتین هفت ماه پس از سفر ناو هواپیمابر دیگر آمریکایی به نام «کارل وینسون» به کره جنوبی انجام شد که نشان از بازدارندگی گسترده علیه برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی داشت.رهبران آمریکا، کره جنوبی و ژاپن در نشست «کمپ دیوید» در اوت 2023، پس از محکوم کردن «رفتار خطرناک و تهاجمی» پکن در دریای چین جنوبی (آبراه مورد مناقشه)، برای انجام تمرینات نظامی سالانه توافق کردند.

گفتنی است که سئول و واشنگتن از معاهده منعقد شده بین پوتین و کیم انتقاد کرده و آن را تهدیدی برای صلح و ثبات در منطقه توصیف کردند. به ویژه که در این توافقنامه به تسلیح کره شمالی توسط روسیه اشاره شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید