تخریب زیرساخت‌های اوکراین در حمله روسیه؛ کی‌یف 12 موشک را منهدم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت انرژی اوکراین اعلام کرد روسیه شب جمعه تا شنبه دوم تیر، یک حمله «بزرگ» به زیرساخت‌های انرژی در غرب و جنوب اوکراین انجام داد. این وزارتخانه از آسیب به تأسیسات شرکت ملی برق «اوکرنرگو» در مناطق زاپوریژیا و لویو خبر داد و اضافه کرد دو کارمند این شرکت در زاپوریژیا مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.

هشتمین حمله سنگین

وزارت انرژی اوکراین اعلام کرد این حمله سنگین هشتمین حمله به تأسیسات برق اوکراین در سه ماه گذشته بوده که منجر به قطع مکرر برق شده است. اوکراین همچنین اعلام کرد پدافند هوایی این کشور، برای مقابله با شدیدترین حمله روسیه در این هفته، 12 موشک و 16 پهپاد روسی را منهدم کرده‌ است.

مقامات اوکراینی در روز پنج‌شنبه اعلام کردند زیرساخت‌های انرژی این کشور، از جمله یکی از ایستگاه‌ها، در پی حمله بزرگ روسیه آسیب دیده است. این حمله منجر به زخمی شدن هفت تن شد که در بین آن‌ها کارکنان وزارت انرژی نیز حضور داشتند.

بحران انرژی در زمستان

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، اعلام کرد حملات روسیه نیمی از ظرفیت انرژی اوکراین را نابود کرده و خواستار «نصب سریع پنل‌های خورشیدی و واحدهای ذخیره انرژی در هر مدرسه و بیمارستان» شد.

ماکسیم تیمچنکو، مدیرعامل شرکت «دی‌تی‌ام‌کی» که بزرگترین سرمایه‌گذار خصوصی در صنعت انرژی اوکراین است، هشدار داد اگر شرکای غربی کی‌یف به موقع اقدام نکنند، اوکراین با یک بحران احتمالی جدی در زمستان مواجه می‌شود. کی‌یف از هم‌پیمانان خود خواسته است که به بازسازی شبکه برق اوکراین کمک کنند. این طرح به سرمایه‌گذاری‌های بزرگی نیاز دارد. اوکراین همچنین خواستار تأمین تجهیزات بیشتر دفاع هوایی برای مقابله با حملات روسیه شده است.

تصمیم «سخت» واشینگتن

واشینگتن در یک اقدام «سخت اما ضروری» تصمیم گرفت، در مقایسه با سایر هم‌پیمانانش، تامین موشک‌های مورد نیاز برای پدافند دفاع هوایی اوکراین را در اولویت قرار دهد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد نیروهای این کشور، در هفته گذشته، با استفاده از تسلیحات زمینی و هوایی دقیق و همچنین پهپادهای هجومی، 14 حمله گسترده انجام داده‌ که منجر به تخریب انبارها، فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های فرعی برق و محل‌ آماده‌سازی قایق‌های بدون سرنشین شده است. مسکو همچنین به هدف قرار دادن مراکز استقرار موقت نیروهای ملی‌گرا و «مزدوران خارجی» اوکراین اشاره کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید