کاخ سفید پس از ویدیوی جنجالی نتانیاهو از سخنرانی آتی او در کنگره آمریکا نگران است

دستیاران بایدن به‌طور فزاینده‌ای بر این باورند که نخست‌وزیر اسرائیل در تلاش برای طولانی‌تر کردن درگیری جهت باقی‌ماندن در قدرت است و او بازگشت دونالد ترامپ به قدرت در کاخ سفید را ترجیح می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از ویدیوی جنجالی چند روز پیش که نتانیاهو در آن از تاخیر آمریکا، متحد اصلی اسرائیل، در تحویل سلاح به کشورش انتقاد کرده بود، اکنون مقامات کاخ سفید از محتوای سخنرانی آتی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که انتظار می‌رود طی جلسه مشترکی در مجلس نمایندگان آمریکا ایراد شود، نگرانند.

بر اساس گزارشی که وب‌سایت «پولیتیکو» منتشر کرده، کاخ سفید معتقد است که نخست‌وزیر اسرائیل می‌تواند از این جلسه برای انتقاد از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به بهانه عدم حمایت کافی از اسرائیل در جنگ علیه حماس در غزه استفاده کند.

«هیچ‌کس نمی‌داند نتانیاهو چه خواهد گفت»

در همین حال، سخنرانی نتانیاهو در ماه آینده می‌تواند فضایی پیچیده و پرخطر از لحاظ دیپلماتیک برای رئیس‌ جمهوری آمریکا که برای انتخاب مجدد نامزد شده است، ایجاد کند.

در این‌باره یک مقام ارشد که ترجیح داد نامش فاش نشود، گفت: «ویدیوی نتانیاهو در این هفته به هیچ وجه مفید نبود» و افزود که ادامه چنین اظهاراتی از سوی نتانیاهو «می‌تواند مسأله را در مقابل کنگره بسیار بغرنج کند».

در حالی که یکی دیگر از مقامات ارشد با صراحت بیشتر توضیح داد: «هیچکس نمی‌داند که نخست‌وزیر اسرائیل در کنگره چه می‌خواهد بگوید.»

به گفته مقامات، اتهامات مطرح شده از سوی نتانیاهو در چند روز گذشته، روابط بین دولت وی و دولت بایدن را تیره کرده و محافل غربی را بهت‌زده کرده و دستیاران بایدن را بسیار ناامید کرده است.

در واکنش به انتشار این ویدیوی انتقادی نتانیاهو، دولت بایدن، نشست بلندپایه آمریکا و اسرائیل درباره ایران را به تعویق انداخت.

عدم ارسال دعوت‌نامه برای نتانیاهو

به گفته اولین مقام ارشد و دو تن دیگر، تا این هفته، کاخ سفید هنوز از نخست‌وزیر اسرائیل که در 24 ژوئیه برای ایراد سخنرانی برنامه‌ریزی شده خود در کنگره به واشینگتن سفر خواهد کرد، دعوت‌نامه‌ای جهت دیدار با بایدن ارسال نکرده است.

این مقامات با تاکید بر این‌که ارسال چنین دعوت‌نامه‌ای محتمل است، خاطرنشان کردند که عدم انجام دیدار میان رهبران دو کشور به مثابه سیلی بزرگی خواهد بود که گمان نمی‌رود بایدن تمایلی به چنین توبیخ علنی علیه همتای اسرائیلی داشته باشد.

شایان ذکر است که اختلافات بین بایدن و نتانیاهو از زمان آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس عمیق‌تر شده است، چرا که دستیاران بایدن به طور فزاینده‌ای بر این باورند که نخست‌وزیر اسرائیل در تلاش برای طولانی‌تر کردن درگیری برای باقی ماندن در قدرت است و او بازگشت دونالد ترامپ به کاخ سفید را ترجیح می‌دهد.

معضل سیاسی

این جنگ یک معضل سیاسی پیچیده‌ای برای رئيس جمهوری دموکرات آمریکا که از سوی جمهوری‌خواهان به دلیل عدم حمایت کافی از اسرائیل مورد انتقاد قرار گرفته، ایجاد کرده است.

بایدن همچنین از سوی برخی از هم‌حزبی‌های خود به دلیل عدم حمایت از غیرنظامیان فلسطینی در معرض انتقادهایی قرار گرفته است.

نگرانی‌ها در میان دستیاران طرف‌های غربی طی روزهای اخیر پس از آن افزایش یافته است که نتانیاهو سلسله اظهاراتی عمومی و از جمله آن طی یک سخنرانی ویدیویی به زبان انگلیسی دولت بایدن را متهم کرد که از ارائه کمک‌های نظامی ایالات متحده به متحد آن اسرائیل بیش از آنچه علنا فاش شده، دریغ کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید