مرگ شماری از پناهجویان ایرانی در دریای مدیترانه تایید شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سفارت ایران در ایتالیا، جمعه اول تیر، تایید کرد شماری از پناهجویانی که در حادثه غرق شدن یک کشتی در سواحل ایتالیا جان خود را از دست داده‌اند، ایرانی بودند. برخی رسانه‌ها، از جمله سایت خبری «هه‌نگاو»، از مرگ 20 ایرانی در این حادثه خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، سفارت جمهوری اسلامی در رم از پیگیری این موضوع خبر داده است.

کشتی حامل پناهجویان از بودروم ترکیه عازم ایتالیا بود که در 190 کیلومتری سواحل جنوبی ایتالیا دچار حادثه شد. گفته شده این کشتی حامل 76 پناهجو بود که تنها 11 نفر از آنها از این حادثه جان بدر برده‌اند.

به گزارش «اسکای نیوز»، برخی از اعضای خانواده‌های پناهجویان غرق شده که اغلب آنها کردهای ایرانی و عراقی بودند، خود را به سواحل ایتالیا رسانده‌اند. از جمله میترا قاسم کریمی، ساکن استکهلم، که خواهر و برادرش با پرداخت مبلغی گزاف به قاچاقچیان مسافر این کشتی غرق شده بودند. او می‌گوید قاچاقچیان در طول مسیر به آن‌ها آب و غذا نداده و همچنین اجازه بردن جلیقه نجات را هم نداشتند.

خبرنگار اسکای نیوز نوشت کریمی درحالی که شیون می‌کرد به او گفته است که آنها فقط برای زندگی بهتر می‌خواستند از این طریق خود را به اروپا برسانند ولی «چرا آنها را از زندگی عادی در کشور خودشان محروم کرده بودند؟»

تاکنون فقط اجساد 20 نفر از پناهجویان در ساحل کالابریا در جنوب ایتالیا پیدا شده است، اما برخی از رسانه‌ها از تاخیر طولانی گارد ساحلی ایتالیا برای امدادرسانی به این کشتی غرق شده خبر دادند.

به نوشته رسانه‌های ایتالیایی، این حادثه 24 خرداد رخ داد ولی مسافران این کشتی سه روز در دریا بدون آب و غذا سرگردان مانده بودند تا یک کشتی تفریحی فرانسوی به نجات آنها آمد. مقامات ایتالیایی می‌گویند جستجو برای یافتن اجساد پناهجویان مفقود شده ادامه دارد. این درحالی‌ست که حال اغلب نجات‌یافتگان که در بیمارستان بستری شده‌اند، وخیم گزارش شده است.

درچند ماه اخیر، بسیاری از کشتی‌ها و قایق‌های پناهجویان ایرانی، افغان و کردهای عراق و سوریه در آب‌های دریای مدیترانه غرق شده است. مقامات ایتالیایی می‌گویند سالیانه ده‌ها پناهجو درآب‌های نزدیک به ایتالیا جان خود را از دست می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید