مرکز مطالعات «سی‌اس‌آی‌اس»: چین بدون توسل به هجوم نظامی می‌تواند بر تایوان مسلط شود

پکن گزینه‌های قدرتمندی دارد که نه تنها می‌تواند ارتش آزادی‌بخش خلق را از جنگ دور نگه دارد، بلکه قادر است دموکراسی جزیره یا حامیان آن مانند آمریکا را در نقش آغازگر منازعه نظامی برای حفظ استقلال تایوان، قرار دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به گزارش «سی‌ان‌ان»، مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی «سی‌اس‌آی‌اس» در واشینگتن نسبت به اقدام احتمالی ارتش چین در منزوی کردن تایوان و فلج کردن اقتصاد آن و در نتیجه، تسلیم شدن این جزیره در برابر اراده حزب کمونیست حاکم در پکن، هشدار داد.

تاکتیک منطقه خاکستری

گارد ساحلی چین یا باصطلاح نیروهای شبه‌نظامی دریایی، پلیس دریایی و آژانس‌های مختلف پلیس و ایمنی دریایی می‌توانند با استفاده از تاکتیک‌های موسوم به «منطقه خاکستری»، طی اقداماتی که کمتر از سطح اقدامات جنگی است، قرنطینه کامل یا جزیی را علیه تایوان اعمال کرده و چه بسا مسیر رسیدن به آن را قطع کنند.
طبق گزارش جدید منتشر شده توسط «سی‌اس‌آی‌اس»، جزیره سیچوان، بنادر خود را بسته و مانع از رسیدن موارد مهم و حیاتی مانند انرژی به جمعیت 23 میلیون نفری تایوان شده است.

ارتش آزادی بخش خلق

بر اساس این گزارش، مولفه‌های دریایی، هوایی و زمینی ارتش آزادیبخش خلق، بزرگترین نیروی نظامی جهان، ممکن است صرفا ایفاگر نقش‌های کمکی و پشتیبانی باشند.
این گزارش افزود که چین در سال‌های اخیر، فشار خود بر تایوان را به میزان قابل توجهی افزایش داده که نگرانی‌ها را در مورد تبدیل تنش‌ها به درگیری آشکار، تشدید کرده است.

از احتمال تهاجم چین به تایوان، به تهدید اساسی یاد می‌شود که علاوه بر یورش به تایوان می‌تواند گزینه‌های دیگر برای وادار کردن تایپه برای اطاعت از پکن یا تحریم و ضمیمه سازی آن را نیز شامل شود.

این در حالی است که بر اساس گزارش «سی‌اس‌آی‌اس»، پکن، گزینه‌های قدرتمندی دارد که نه تنها می‌تواند ارتش آزادی‌بخش خلق را از جنگ دور نگه دارد، بلکه قادر است دموکراسی جزیره یا حامیان آن مانند آمریکا را در نقش آغازگر منازعه نظامی برای حفظ استقلال تایوان، قرار دهد.

«قرنطینه»

درهمین گزارش آمده است که گارد ساحلی چین مانند اکثر گاردهای ساحلی در سراسر جهان، به عنوان یک نهاد مجری قانون، می‌تواند کشتیرانی را در اطراف جزیره در شرایط به اصطلاح «قرنطینه» قرار دهد که با محاصره نظامی، متفاوت است.

در ادامه این گزارش توضیح داده شده است: «قرنطینه، عملیات اجرای قانون است که برای کنترل ترافیک دریایی یا هوایی در یک منطقه خاص انجام می‌شود، در حالی که محاصره در درجه اول، ماهیت نظامی دارد».

این گزارش افزود: ««قرنطینه با فرماندهی گارد ساحلی چین، اعلان جنگ علیه تایوان نیست و آمریکا را در موقعیت دشواری قرار خواهد داد».

ناوگان عظیم چین

بر اساس ارزیابی این مرکز، گارد ساحلی چین حدود 150 کشتی اقیانوس پیما، و 400 کشتی کوچکتر، معادل نیروی دریایی ارتش آزادیبخش خلق چین را شامل می‌شود که بزرگترین نیروی جهان از نظر شمار ناوگان است.

پکن صدها کشتی اضافی در آژانس ایمنی دریایی، شبه‌نظامیان دریایی، قایق‌های ماهیگیری ادغام شده با ارتش چین و خدمات اجرای قانون را در اختیار دارد.
این در حالی است که گارد ساحلی تایوان که تنها مشتمل بر 10 کشتی اقیانوس پیما و حدود 160 کشتی کوچکتر است از تعداد لازم برای پاسخگویی به اقدامات «قرنطینه» برخوردار نیست.

خفه کردن اقتصادی تایوان

اجرای اقدامات قرنطینه از سوی پکن می‌تواند بسیار محدود باشد اما در عین حال هم تأثیر خفه‌کننده اقتصادی بر تایوان بگذارد.
بر اساس این گزارش، شمار کمی از طرف‌های تجاری در مقابله با احتمال مصادره دارایی‌هایشان از سوی مقامات چینی، ممکن است به طور داوطلبانه، خدمات خود را به جزیره، متوقف کنند.

تنش فزاینده

تاکتیک‌های فزاینده «منطقه خاکستری» توسط چین این هفته زمانی که کشتی‌های گارد ساحلی چین با قایق‌های نیروی دریایی فیلیپین در دریای چین جنوبی درگیر شدند، به شدت ظهور و بروز علنی یافت.

کلیپ‌های ویدئویی نشان داد که نیروهای پکن، در حال تهدید فیلیپینی‌ها با تبر و دیگر سلاح‌های سرد هستند که به گفته مانیل، یک مورد مصدوم نیز برجای گذاشت.
به همین شکل ارعاب نظامی و اقتصادی پکن علیه تایوان در دوران شی جی پینگ، رئیس جمهوری کنونی چین و اقتصاد بسیار پیشرفته بازار آزاد جزیره، ، جنبه ملموس‌تری یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید