اوکراین به مقررات آمریکا برای محدود کردن برد حملات آن در خاک روسیه اعتراض کرد

سخنگوی پنتاگون: اوکراین از توانایی لازم برای پاسخ دادن به حملات روسیه برخوردار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اگرچه پنتاگون به اوکراین اجازه داد تا در وضعیت دفاع از خود از تسلیحات آمریکایی در عمق روسیه استفاده کند، به‌رغم آن اما کییف شاکی شده است که ایالات متحده محدودیت‌هایی را برای برد حملات این کشور در عمق خاک روسیه تعیین کرده است تا مانع از توان اوکراین در هدف گرفتن پایگاه‌های هوایی‌ شود.

نشریه «واشینگتن پست»، به نقل از مقامات اوکراینی گزارش داد که واشینگتن بردی را که می‌تواند در داخل روسیه مورد حمله قرار دهد تا فاصله 62 مایلی از مرزهای اوکراین محدود کرده است تا پایگاه‌های هوایی مورد استفاده جنگنده‌های روسی را از برد حملات اوکراین با تسلیحات آمریکایی خارج کند.

این در حالی است که مقامات آمریکایی چنین ادعایی از سوی کییف را رد می‌کنند، و سخنگوی پنتاگون نیز تاکید کرد که اوکراین از توانایی لازم برای پاسخ دادن به حملات روسیه برخوردار است.

حمله به خارکیف

پس از آغاز حملات روسیه از مرزها به سمت خارکیف، ایالات متحده در اوایل ماه جاری به اوکراین اجازه داد با موشک‌های ساخت آمریکا به اهدافی در داخل خاک روسیه حمله کند.

پیش از آن و به‌دلیل نگرانی از احتمال تشدید جنگ، واشینگتن مایل نبود به اوکراین اجازه دهد تا به وسیله موشک‌های آمریکایی به عمق خاک روسیه حمله کند.

افزون بر این، اختلاف بر سر مقررات ایالات متحده برای حملات موشکی اوکراینی زمانی تشدید شد که نیروهای روسیه ادعا کردند برای اولین بار در اوکراین از یک بمب گلاید «FAB-3000 M-54 »، دو برابر اندازه بمب استاندارد آن به نام «FAB-1500» استفاده کرده‌اند.

یک کلیپ ویدیویی منتشر شده در «تلگرام» نشان می‌دهد که پس از یک حمله ادعایی با بمب «FAB-1500» به روستای «لیپتسی» در منطقه خارکیف آسیب شدیدی وارد شده است، اگرچه این گزارش تایید می‌کند که به هدف اصابت نکرده است.

از سویی موسسه مطالعات جنگ، یک اندیشکده مستقر در ایالات متحده، این حمله را «تحول مهمی» توصیف کرد که افزایش قدرت تسلیحات کرملین را نشان می‌دهد.

به گزارش این موسسه «اصابت دقیق نبود، اما شعاع انهدام «FAB-3000» عدم دقت آن را جبران می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید