گرمای شدید جان صدها نفر را در سراسر جهان گرفت

هند با 38 روز متوالی دمای 40 درجه سانتیگراد یا بالاتر گرمای شدید طولانی‌مدت را تحمل می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در آغاز تابستان نیمکره شمالی موج گرمای شدید چندین قاره را درنوردیده و باعث مرگ صدها یا شاید حتی هزاران نفر در سراسر جهان شده است، که نشان می‌دهد تغییرات اقلیمی ممکن است منجر به یک تابستان رکوردشکن دیگر شود.

به گزارش «رویترز»، منطقه مدیترانه گرمای شدیدی را تجربه می‌کند که منجر به آتش‌سوزی جنگل‌ها از پرتغال تا یونان و شمال آفریقا شده است. در صربستان دمای حدود 40 درجه سانتیگراد (104 فارنهایت) مقامات بهداشتی را مجبور کرد هشدار آب و هوای قرمز صادر کنند. در مونته‌نگرو گردش‌گران به دلیل گرمای شدید به سواحل دریا هجوم برده‌اند.

ایالات متحده نیز تحت تاثیر گرمای شدید قرار گرفته است. یک جبهه بزرگ هوای داغ در شرق آمریکا باعث شده تا شهر نیویورک مراکز خنک‌کننده اضطراری خود را باز کند. آریزونا و نیومکزیکو هشدارهای گرمای بیش از حد را تجربه می‌کنند و دمای هوا به 45.5 درجه سانتیگراد (114 فارنهایت) رسیده است. در نیومکزیکو، آتش‌سوزی‌های جنگلی ناشی از گرما منجر به کشته شدن دو نفر و خسارت مالی چشمگیر شده است.

هند با 38 روز متوالی دمای 40 درجه سانتیگراد یا بالاتر گرمای شدید طولانی‌مدت را تحمل می‌کند و دهلی نو داغ‌ترین شب خود طی 55 سال اخیر را پشت سر می‌گذارد. این کشور بیش از 40000 مورد مشکوک به گرمازدگی و حداقل 110 مورد مرگ تایید شده را گزارش کرده است.

به گفته رویترز، موج گرمای جاری بخشی از روند افزایش دمای کره زمین است که طی 12 ماه اخیر گرم‌ترین ماه را به ثبت رسانده است. سازمان جهانی هواشناسی با احتمال 86 درصد پیش‌بینی می‌کند که یکی از پنج سال آینده گرم‌ترین سال ثبت‌شده در تاریخ بشر باشد.

تغییرات اقلیمی موج‌های گرما را مکرر، شدیدتر و طولانی‌تر می‌کند. اگر استفاده از سوخت‌های فسیلی کاهش نیابد، امواج گرما شدیدتر می‌شود، و اگر گرمایش جهانی به 2 درجه سانتیگراد (3.6 فارنهایت) بالاتر از سطح پیش از دوران صنعتی برسد، افزایش چشمگیری در تکرار و شدت دوره‌های داغی انتظار می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید