چرا معاهده روسیه و کره شمالی واشینگتن را خشمگین کرد؟

برخی تحلیل‌گران نسبت به این اقدام مسکو به عنوان بخشی از روند ایجاد یک پیمان ضد غربی شامل کره شمالی، چین و ایران ابراز نگرانی می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کره جنوبی و آمریکا، توافق امنیتی امضا شده از سوی ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با کره شمالی را «تهدیدی خطرساز برای صلح و امنیت منطقه»، توصیف کردند.

وزارت خارجه کره جنوبی، جمعه یکم تیر در بیانیه‌ای تاکید کرد که چو تائه یول، وزیر خارجه این کشور و آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی او، پیمان جدید روسیه و کره شمالی را محکوم کردند.

در این بیانیه آمده است که دو طرف ضمن گفت‌وگو پیرامون راه‌های پاسخگویی به این معاهده، توافق کردند که اوضاع را از نزدیک زیر نظر داشته باشند.

بلینکن گفت که کشورش از پاسخ‌های کره جنوبی به این معاهده‌ که مسکو و پیونگ یانگ طبق آن نسبت به ارائه کمک فوری نظامی در صورت روبرو شدن هریک از آنها با تجاوز مسلحانه، متعهد شدند، حمایت می‌کنند.

بلینکن همچنین تاکید کرد که واشینگتن، راه‌های مختلف پاسخ به تهدیدهای روسیه و کره شمالی علیه صلح و ثبات بین‌المللی را بررسی خواهد کرد.

وزیر خارجه کره جنوبی نیز تاکید کرد که هرگونه همکاری برای کمک به تقویت توانمندی‌های نظامی کره شمالی، نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است.

علت خشم واشینگتن

موضوع تسلیح کره شمالی از سوی مسکو، بی‌شک با قطعنامه‌های شورای امنیت منافات داشته و تهدیدی برای کره جنوبی، هم‌پیمان آمریکا ایجاد می‌کند.

از سویی، این توافقنامه که به شکل رسمی، « پیمان شراکت فراگیر راهبردی» نامیده شد بر «تلاش برای ایجاد نظم نوین عادلانه و برابر و تقویت همکاری استراتژیک و تاکتیکی میان روسیه و کره شمالی» تصریح دارد.

از نگاه برخی ناظران، صورت‌بندی این پیمان به شکلی غیر مستقیم علیه آمریکا و هم‌پیمانان آن تدوین شده است.

به گزارش «رویترز» این معاهده همچنین «فعال‌سازی کانال‌های فوری ارتباطی در صورت مواجه شدن هریک از دو طرف با تهدید مستقیم هرگونه تجاوز مسلحانه احتمالی» را شامل می‌شود.

این پیمان «بر ارائه کمک نظامی و دیگر انواع کمک فوری با استفاده کلیه ابزارهای در دسترس در صورتی که هر یک از طرفین، در وضعیت جنگی قرار گرفتند، مطابق ماده 51 منشور سازمان ملل تاکید دارد که کشورها را از حق دفاع فردی یا جمعی برابر هرگونه حمله مسلحانه، برخوردار می‌کند».

تقویت توانمندی‌های دفاعی

این معاهده، «تجهیز عملکردهای لازم برای انجام اقدامات مشترک با هدف ارتقای قابلیت‌های دفاعی» را نیز شامل شده است.

همکاری ‌برای مقابله با چالش‌ها و تهدیدها در عرصه‌های مهم استراتژیک شامل غذا، امنیت، انرژی، ارتباطات، علوم و فناوری و همچنین گسترش پژوهش‌های مشترک علمی و تکنولوژیک شامل فضا، بیولوژی و هوش مصنوعی نیز در این معاهده، منظور شده است.

تردیدی نیست که مفاد مربوط به همکاری در زمینه‌های حساسی نظیر عرصه هسته‌ای و هوش مصنوعی، چالش‌هایی را برای غرب، با توجه به موضع خصمانه این اردوگاه نسبت به روسیه از زمان آغاز تهاجم مسکو به اوکراین و همچنین مواضع خصمانه غرب علیه کره شمالی، ایجاد می‌کند.

برخی تحلیل‌گران نسبت به این اقدام مسکو به عنوان بخشی از روند ایجاد یک پیمان ضدغربی شامل کره شمالی، چین و ایران ابراز نگرانی می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size