پوتین: روسیه تغییر در دکترین هسته‌ای خود را بررسی می‌کند

کره جنوبی در واکنش به توافق همکاری دفاع مسکو و پیونگ یانگ آن را تهدیدی علیه امنیت خود و نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پنج‌شنبه 31 خرداد گفت که روسیه در حال بررسی انجام تغییراتی احتمالی در دکترین خود در مورد استفاده از تسلیحات هسته‌ای است.

رئیس جمهوری روسیه در پایان سفر به ویتنام به خبرنگاران همچنین گفت:«مسکو نیازی به حمله هسته‌ای پیشدستانه ندارد» و خاطرنشان کرد که نیروهای هسته‌ای روسیه همیشه در حالت آماده‌باش رزمی قرار دارند.

دکترین هسته‌ای فعلی روسیه تصریح می‌کند که این کشور ممکن است از چنین سلاح‌هایی در پاسخ به یک حمله هسته‌ای یا در صورت حمله متعارفی که تهدیدی علیه موجودیت کشور به شمار آید، استفاده کند.

سلاح‌های مرگبار

رئیس‌ جمهوری روسیه در بخش دیگری از اظهارات خود تامین تسلیحات مرگبار از سوی کره جنوبی برای اوکراین را اشتباهی بزرگ توصیف کرد و مقامات سئول را در صورت اتخاذ چنین تصمیمی به اقدام تلافی‌جویانه تهدید کرد.

پوتین در جریان سفر خود به ویتنام اظهار داشت:«ارسال سلاح‌های مرگبار به منطقه جنگی در اوکراین اشتباه بزرگی است. امیدوارم این اتفاق نیفتد. اگر این اتفاق بیفتد، ما باید تصمیم مناسبی بگیریم که به احتمال زیاد خوشایند مقامات کره جنوبی نخواهد بود.»

وی همچنین گفت: «حق ارسال سلاح به سایر مناطق جهان را با در نظر گرفتن توافقات خود با کره شمالی محفوظ می‌داریم و این احتمال را رد نمی‌کنم.»

تغییر بزرگ در سیاست کره جنوبی

این اظهارات پس از آن بیان شد که کره جنوبی پنج‌شنبه اعلام کرد که در حال بررسی ارسال تسلیحات به اوکراین است، تغییری عمده در سیاست‌های این کشور که پس از امضای توافقنامه مبادله دفاعی روسیه و کره شمالی در صورت وقوع جنگ پیشنهاد شد.

دفتر یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی با صدور بیانیه‌ای این توافق مسکو و پیونگ یانگ را تهدیدی علیه امنیت جنوب و نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل توصیف کرد و هشدار داد که چنین رویکردی پیامدهای منفی بر روابط سئول و مسکو خواهد داشت.

بررسی مجدد

چو تائه یول، وزیر خارجه کره جنوبی در سازمان ملل در نیویورک گفت: مایه تاسف است که روسیه چندین قطعنامه تحریمی سازمان ملل علیه کره شمالی که مسکو به آن رای داده است را نقض می‌کند.

چانگ هو جین، مشاور امنیت ملی یون، گفت که سئول موضوع ارسال سلاح به اوکراین برای کمک به این کشور در مقابله با تهاجم روسیه را بررسی خواهد کرد.

کره جنوبی، یک صادرکننده رو به رشد تسلیحات با ارتشی مجهز است که از حمایت‌های ایالات متحده برخوردار است و کمک‌های بشردوستانه و سایر اشکال حمایت را به اوکراین ارائه کرده و به تحریم‌های اقتصادی به رهبری واشینگتن علیه مسکو پیوسته است. در عین حال اما بر اساس سیاست دیرینه خود مبنی بر عدم ارائه سلاح به کشورهای درگیر جنگ، مستقیماً سلاح در اختیار کییف قرار نداده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید