ترامپ: حق با روسیه است؛‌ اوکراین نمی‌تواند عضو «ناتو» شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، که از دو سال پیش میلیون‌ها دلار از ایالات متحده برای مقابله با حمله نظامی روسیه دریافت کرده است، از احتمال بازگشت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، به کاخ سفید نگران است. تفاوت دیدگاه‌های این دو رهبر سیاسی بر کسی پوشیده نیست.

دونالد ترامپ در جدیدترین اظهاراتش، در گفت‌وگو با پادکست «آل‌ این‌ پادکست» (All In podcast)، بر نگرانی‌های زلنسکی اضافه کرد. ترامپ در این گفت‌وگو به وضوح مخالفت خود با عضویت اوکراین در «ناتو» را بیان کرد. ترامپ تاکید کرد جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، درمورد آینده اوکراین در ناتو اشتباه می‌کند و سیاست‌هایش در این زمینه نادرست است.

درک «نگرانی روسیه»

ترامپ همچنین به نگرانی‌های روسیه از حضور احتمالی نیروهای ناتو در نزدیکی مرزهایش اشاره کرد و گفت: «اگر جای روس‌ها بودم، هرگز خوشحال نمی‌شدم و این موضوع (عضویت اوکراین در ناتو) قابل مذاکره نبود.»

ترامپ، چند روز پیش، زلنسکی را به دلیل دریافت کمک‌های هنگفت مالی از واشینگتن، هدف تمسخر قرار داد و او را «ماهرترین فروشنده جهان» نامید. انتقادات ترامپ پس از امضای توافق امنیتی بلندمدت بین واشینگتن و کی‌یف و تصویب کمک‌های بیش از 60 میلیارد دلاری به اوکراین، در کنگره آمریکا، صورت گرفت.

تلاش ناتو برای جلوگیری از اقدامات احتمالی ترامپ

کشورهای عضو ناتو به‌تازگی برنامه‌ای را برای انتقال مسئولیت هماهنگی کمک‌های نظامی به اوکراین، از ایالات متحده به ناتو پیگیری می‌کنند. این اقدام به‌عنوان تلاشی برای جلوگیری از برنامه‌ احتمالی ترامپ، در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، و توقف کمک به اوکراین یاد شده است.

ترامپ در گذشته نیز با اظهاراتش درباره مسکو، نگرانی‌های بسیاری از کشورهای حامی کی‌یف را برانگیخته بود. او همچنین با ادعای توانایی در توقف جنگ روسیه و اوکراین در مدت زمان کوتاه و برقراری صلح بین دو کشور، بارها باعث نارضایتی زلنسکی شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید