بهره‌مندی از اینترنت منجر به افزایش رضایت از زندگی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که بیش از 66 درصد از مردم جهان به اینترنت دسترسی دارند، یک تحقیق تازه نشان می‌دهد که بهره‌مندی از اینترنت به یکی از شاخصه‌های احساس رفاه، تجارب مثبت و رضایت از زندگی بدل شده است.

در تحقیقی که توسط پژوهشگران بطور مشترک در موسسه تحقیقات اینترنت دانشگاه آکسفورد و دانشکده علوم اجتماعی و رفتاری دانشگاه تیلبرگ هلند انجام شده و نتایج آن اخیرا در مجله فن‌آوری، ذهن و رفتار منتشر شده، 2 میلیون و چهارصد هزار نفر در 168 کشور جهان مورد بررسی قرار گرفتند.

درحالی که توسعه فن‌‌‌آوری بطور معمول باید به افزایش رضایت از زندگی منجر شود تاکنون تحقیقی با چنین گسترده‌ای ارتباط بین شادکامی و اینترنت را روشن نکرده بود.

با مقایسه بین معیارهای شادکامی و استفاده از اینترنت پژوهشگران دریافتند که افرادی که از اینترنت استفاده می‌کنند در مقیاس‌های خودارزیابی شادکامی رتبه‌های بالاتری دارند.

با این حال این تحقیق نشان داد که در بین کاربران اینترنت هم یک تفاوت‌ معناداری وجود دارد: زنان بین 15 تا 24 سال که بیشتر از اینترنت استفاده می‌کردند نسبت به سایرگروه‌ها احساس شادکامی کمتری داشتند. پژوهشگران می‌گویند ممکن است استفاده بیشتر این گروه از رسانه‌های اجتماعی چون اینستاگرام دلیل احساس رضایت کمتر از زندگی، نسبت به سایر گروه‌های جمعیتی، مورد بررسی باشد.

اما بطور کلی در بین تمام گروه‌های جمعیتی در کشورهای مختلف استفاده از اینترنت با احساس بهزیستی و شادکامی رابطه مثبت داشت.

براساس داده‌های فاینتشنال تایمز، بیش از 5 میلیارد و 350 میلیون نفر در سراسر جهان از اینترنت استفاده می‌کنند، با این حال 34 درصد مردم جهان از دسترسی به اینترنت محروم هستند.

اینترنت در برخی از کشورها نظیر کره شمالی بسیار محدود و بدون اتصال به شبکه جهانی است و در برخی کشورها نظیر ایران با سرعت بسیار کند و سانسور شدید در دسترس کاربران قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید