آمریکا از قرار گرفتن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی کانادا استقبال کرد

وزارت خارجه ایران، در واکنش به اقدام دولت کانادا،‌ سفیر ایتالیا، حافظ منافع اوتاوا در تهران را احضار و اعتراض شدید خود را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آمریکا از تصمیم کانادا برای قرار دادن سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه‌های تروریستی استقبال کرد.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پنج‌شنبه 20 ژوئن به وقت محلی، در نشست خبری این وزارت‌خانه گفت:‌ «تروریسم و توطئه‌های مرگبار سپاه پاسداران تهدیدی برای کل جهان محسوب می‌شود و ما آماده‌ایم اطلاعات و حمایت‌های لازم را به سایر کشورها، که قصد دارند سپاه را به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی کنند، ارائه دهیم.»

دولت کانادا، سرانجام پس از چند سال کارزار فعالان حقوق بشر، چهارشنبه 30 خرداد، تصمیم گرفت سپاه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد. به این ترتیب کلیه فعالیت‌های مرتبط با سپاه پاسداران در کانادا مورد تعقیب قضایی قرار خواهد گرفت.

میلر در ادامه اضافه کرد آمریکا آماده ارائه اطلاعات مربوط به فعالیت‌های سپاه پاسداران به سایر کشورها است تا این نهاد را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهند.

وزارت خارجه ایران، در واکنش به اقدام دولت کانادا،‌ سفیر ایتالیا، حافظ منافع اوتاوا در تهران را احضار و اعتراض شدید خود را اعلام کرد. بر اساس گزارش خبرگزاری «تسنیم»، ایران نسبت به پیامد قرار گرفتن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی هشدار داد و بر «حق تهران برای اقدامات مقابل» تاکید کرد.

در همین حال، ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا، از شهروندان این کشور خواست از سفر به ایران خودداری کنند. او از کانادایی‌های ایرانی‌تبار، که در ایران حضور دارند، خواست به دلیل خطر بازداشت خودسرانه به خانه خود یعنی کانادا بازگردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید