پوتین پس از کره شمالی وارد ویتنام شد

کارشناسان می‌گویند سفرهای اخیر پوتین به شرق آسیا برای نشان دادن این است که تلاش‌های غرب برای منزوی کردن روسیه کارساز نبوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، پس از بازدید از کره شمالی و دیدار با رهبر آن کیم جونگ اون، بامداد پنجشنبه وارد ویتنام شد تا با رهبران این کشور دیدار کند. کارشناسان می‌گویند سفرهای اخیر پوتین به شرق آسیا برای نشان دادن این است که تلاش‌های غرب برای منزوی کردن روسیه کارساز نبوده است.

به گزارش «رویترز»، پوتین در مقاله‌ای که به مناسبت سفر خود به ویتنام در روزنامه «نیان دان» متعلق به حزب کمونیست این کشور منتشر کرد، از این کشور برای پیش گرفتن «روش عمل‌گرایانه» برای حل بحران اوکراین تقدیر کرد.

سیاست رسمی ویتنام در قبال روابط بین‌الملل بی‌طرفی است که آن را «دیپلماسی بامبویی» می‌نامند. این کشور از محکومیت حمله روسیه به اوکراین خودداری کرده است، که موضعی است که کشورهای غربی بسیار نزدیک به کرملین می‌دانند.

پوتین علاوه بر تمجید از ویتنام به دلیل موضع «متعادل» آن در قبال جنگ اوکراین، بابت پیشرفت در پرداخت‌ها در بخش انرژی و تجارت بین دو کشور در مقاله خود در روزنامه نیان دان تقدیر کرد.

این کشور آسیای جنوب شرقی پس از چین و کره شمالی سومین کشوری است که پوتین از زمان سوگند خوردن برای پنجمین دوره ریاست جمهوری خود در ماه مه از آن بازدید کرده است. ویتنام خود را برای استقبال کامل از پوتین آماده کرده است که اولین سفر وی از سال 2017 و پنجمین دیدار وی در مجموع است.

به گفته رویترز، رئیس‌جمهوری روسیه در مراسم اهدای تاج گل در مقبره هوشی مین، که جسد مومیایی‌شده رهبر فقید ویتنام را در خود جای داده است، شرکت خواهد کرد.

به گفته این خبرگزاری، دو کشور از لحاظ تاریخی روابط نزدیک و ریشه‌های کمونیستی مشترک دارند. ده‌ها هزار کادر حزب کمونیست ویتنام، از جمله رئیس فعلی این حزب، در دوران جنگ سرد در اتحاد جماهیر شوروی تحصیل کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید