یک مقام آمریکایی: برنامه هسته‌ای ایران زیر نظر است و با تهران کانال‌های ارتباطی داریم

دولت بایدن معتقد است که در بازدارندگی اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران موفق بوده و توانسته حملات شبه‌نظامیان در سوریه و عراق را متوقف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی به «العربیه» گفت: «کانال‌هایی برای ارتباط با مقام‌‌های ایرانی داریم و به آن‌ها می‌گوییم که چه چیزی ما را نگران می‌کند و پیامد این اقدامات چه خواهد بود.» او تاکید کرد: «فکر می‌کنم آن‌ها پیام ما را به وضوح دریافت می‌کنند.»

ایران چالش‌های زیادی در منطقه از جمله دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر ایجاد کرده است. اما بزرگترین تهدید برای ایالات متحده آمریکا، احتمال دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای است. احتمالی که نگرانی‌های عمیقی در میان آمریکایی‌ها و کشورهای منطقه به‌وجود آورده است.
در ماه‌های اخیر، ایران به غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم ادامه داده و مقادیر زیادی از آن را ذخیره کرده است. با این حال، برخلاف اقدام پیشین ایران در غنی‌سازی 30 درصدی اورانیوم، افزایش میزان غنی‌سازی به 60 درصد منجر به نگرانی شدید مقامات غربی نشده است.
به گفته مسئولان ارشد دولت آمریکا، شتاب غنی‌سازی اورانیوم در ایران بسیار نگران‌کننده است. اما یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به «العربیه» گفت: «همانطور که رئیس‌جمهوری از روز اول گفته است، ضروری است به وضوح بگوییم که ما به ایران اجازه نخواهیم داد که به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند. همه گزینه‌ها روی میز است و ما با شرکا و متحدان خود هماهنگ هستیم.»
بیانیه‌های دولت جو بایدن پس از جلسات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد که واشینگتن به سیاست خود پایبند است. اطلاعاتی که العربیه از منابع آمریکایی به‌دست آورده، نشان می‌دهد آمریکایی‌ها «دید روشنی» نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای ایران دارند و می‌توانند هرگونه پیشرفت در این برنامه را رصد کنند. آن‌ها اعلام کرده‌اند که اطمینان دارند تهران در حال حاضر به سمت ساخت سلاح هسته‌ای حرکت نمی‌کند. بر اساس اطلاعات به‌دست آمده، مقامات آمریکایی به اطلاعات خود اطمینان دارند و در صورت لزوم اقدام خواهند کرد.
در مقایسه با سخت‌گیری دولت بایدن در برنامه هسته‌ای تهران، رویکرد واشینگتن در قبال فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه ضعیف‌تر است. دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، سیاست مقابله با اقدامات ایران در منطقه و محدودکردن فعالیت‌های این کشور به داخل مرزهایش را اتخاذ کرده بود.

مهار ایران به روش بایدن

از سال 2021، دولت بایدن اصطلاح «مهار ایران» را به کار برد که تعریف دقیقی ندارد. اما مقامات ارشد دولت آمریکا می‌گویند رویکرد بایدن، مبنی بر همکاری با شرکا و متحدان منطقه‌ای و جهانی، با هدف مهار ایران و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده این کشور صورت می‌گیرد.
یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به العربیه گفت: «واضح است که ایران درباره نقش خود در منطقه و گروه‌های تحت حمایتش چه می‌گوید و این کاملاً با دیدگاه کشورهای منطقه و جهان مغایر است.»

دیدارهای سری و کانال‌های ارتباطی

اطلاعات رسیده به العربیه، در فوریه گذشته، نشان می‌دهد مسئولان آمریکایی با مقامات ایرانی در یک کشور عربی دیدار کردند. در این جلسه، آمریکایی‌ها تهدید کردند که بایدن تهران را مسئول اقدامات شبه‌نظامیان وابسته به این کشور در سوریه و عراق، به ویژه حمله به نیروهای آمریکایی، می‌داند. مقامات آمریکایی همچنین تهدید کردند اگر تهران به این حملات، به‌ویژه علیه نیروهای آمریکایی، ادامه دهد، رئیس‌جمهوری آمریکا دستور حمله به مواضع داخل ایران را صادر خواهد کرد.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به العربیه گفت: «ما بسیار شفاف بوده‌ایم. کانال‌هایی برای ارتباط با مقام‌‌های ایرانی داریم و به آن‌ها می‌گوییم که چه چیزی ما را نگران می‌کند و پیامد این اقدامات چه خواهد بود.» او در ادامه تاکید کرد: «فکر می‌کنم آن‌ها پیام ما را به وضوح دریافت می‌کنند.»

دولت بایدن معتقد است که در بازدارندگی اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران موفق بوده و توانسته حملات شبه‌نظامیان در سوریه و عراق را متوقف کند. بر اساس این برآورد، واشینگتن در یمن موفقیت مشابهی نداشته و حوثی‌ها همچنان به حملات خود علیه کشتی‌ها در آب‌های بین‌المللی ادامه داده و خطرات زیادی برای کشتیرانی ایجاد کرده‌اند. اقدامات حوثی‌‌ها در دریای سرخ و خلیج عدن نیروی دریایی و هوایی آمریکا را به شدت درگیر کرده‌ است.

مخالفان دولت بایدن معتقدند سیاست او در قبال ایران جدی نبوده است. جمهوری‌خواهان محافظه‌کار بر این باورند که برنامه هسته‌ای ایران و حمایت از شبه‌نظامیان تهدیدی جدی برای امنیت منطقه است و باید با آن برخورد شدیدتری کرد.
با این وجود، دولت بایدن معتقد است سیاست میانه و قاطعی را دنبال می‌کند. مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به العربیه گفت: «فکر می‌کنم دولت ایران نسبت به خواسته‌های مردمش بی‌تفاوت است و در سیاست خارجی و تعامل با منطقه مسیر نگران‌کننده‌ای را در پیش گرفته است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید