چالش انتخاباتی؛ افزایش مهاجران غیرقانونی به بریتانیا از طریق کانال مانش

تعداد کسانی که از ابتدای سال، با قایق‌های بادی از کانال عبور کرده و خود را به بریتانیا رسانده‌اند به ۱۲ هزار و ۳۱۳ نفر رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبور روزانه صدها پناهجو به بریتانیا درحالی‌ست که موضوع چگونگی برخورد با مهاجران غیرقانونی به یکی از چالش‌های اصلی پیش روی احزاب در انتخابات چهارم ژوئیه بدل شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد بیش از ۸۸۰ مهاجر غیرقانونی با استفاده از قایق‌های کوچک از کانال مانش، مرز آبی بین فرانسه و بریتانیا مشهور به کانال گذشته و خود را به بریتانیا رساندند.
درحالی که ریشی سوناک، نخست‌وزیر محافظه‌کار بریتانیا وعده داده بود تا مانع از رسیدن قایق‌های مهاجران به بریتانیا شود، آمارها نشان می‌دهد همچنان در این امر موفقیت چندانی نداشته باشد، از سوی دیگر طرح او برای اعزام مهاجران غیرقانونی به رواندا هم با مانع روبرو شده است.
براساس آمار وزارت کشور بریتانیا با احتساب این گروه ۸۸۲ نفری اکنون تعداد کسانی که از ابتدای سال، با قایق‌های بادی از کانال عبور کرده و خود را به بریتانیا رسانده‌اند به ۱۲ هزار و ۳۱۳ نفر رسیده است.
سال پیش در همین مدت، ۱۰هزار و ۴۷۲ نفر از کانال عبور کرده بودند که این افزایش نشانگر عدم موفقیت دولت سوناک است.
طرح جنجالی دولت سوناک برای اخراج پناهجویان به رواندا، سرانجام پس از ماهها بحث و جدل آوریل گذشته در پارلمان بریتانیا به تصویب رسید اما پس از انحلال مجلس برای انتخابات زودهنگام، سوناک ناچار شد اجرای این طرح را تا زمان تشکیل دولت آینده به تعویق اندازد تا اگر بار دیگر به عنوان نخست‌وزیر انتخاب شد اخراج پناهجویان به رواندا که با صرف هزینه‌های بسیار عملی شده، ادامه یابد.
در مقابل حزب کارگر وعده داده تا اخراج پناهجویان به رواندا را متوقف کند و طرحی عملی برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی را به اجرا درآورد، حزب کارگر در تمام نظرسنجی‌ها تا به امروز نزدیک به دو برابر حزب محافظه‌کار طرفدار داشته است و پیش‌بینی می‌شود به اغلب کرسی‌های مجلس دست یابد که در این صورت پس از ۱۴ سال حزب کارگر بار دیگر به قدرت می‌رسد.
براساس داده‌های موسسه بررسی مهاجرت بریتانیا، آمار مهاجران غیر اروپایی در بریتانیا پس از برگزیت از ۲۶۰ هزار نفر در سال ۲۰۲۰ به بیش از یک میلیون نفر در سال ۲۰۲۳ رسیده است. سالیانه حدود ۷۰ هزار تقاضای پناهندگی در بریتانیا ثبت می‌شود که ایرانی‌ها یکی از چند ملیت اصلی متقاضی پناهندگی در بریتانیا هستند

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size