پوتین: توافق با کره شمالی شامل همکاری متقابل علیه هرگونه تجاوز خارجی است

به باور کشورهای غربی، پیونگ یانگ از تامین کنندگان مهمات و موشک برای مسکو در تهاجم این کشور به اوکراین به شمار می‌آید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه چهارشنبه 30 خرداد تأکید کرد که مفاد توافق میان روسیه و کره شمالی شامل همکاری متقابل در برابر هرگونه تجاوز خارجی است.
به گزارش خبرگزاری‌های روسی، پوتین تصریح کرد: «معاهده مشارکت جامع که امروز (چهارشنبه) امضا شد، از جمله بر کمک‌های متقابل در صورت حمله به یکی از طرف‌های این معاهده، تصریح دارد».
رئیس جمهوری روسیه در این زمینه با اشاره به اظهارات آمریکا و دیگر کشورهای «ناتو» در خصوص تامین سامانه‌های تسلیحاتی دوربرد، جنگنده‌های «اف-16» و دیگر تسلیحات و تجهیزات مشابه برای حمله به خاک روسیه، افزود: «این فقط یک بیانیه نیست. این امور واقعاً در حال وقوع است و همه اینها نقض آشکار محدودیت‌هایی است که کشورهای غربی در چارچوب انواع تعهدات بین‌المللی، مسئول پایبندی به آن‌ها هستند».
پوتین خاطرنشان کرد: «روسیه توسعه همکاری فنی نظامی با جمهوری کره شمالی را بر اساس سند (توافقنامه همکاری راهبردی جامع) که امروز امضا شد، نامحتمل نمی‌داند».
بر گزارش رسانه‌های روسی، پوتین و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی چهارشنبه پس از گفت‌وگوهای خود در پیونگ یانگ، «توافقنامه مشارکت استراتژیک» را امضا کردند.
تقویت همکاری‌های نظامی میان مسکو و پیونگ یانگ برای غرب نگران‌کننده است. به باور کشورهای غربی، کره شمالی از تامین کنندگان مهمات و موشک برای مسکو در تهاجم به اوکراین به شمار می‌آید.
ساعاتی پیش، پوتین در دیدار با رهبر کره شمالی اعلام کرد که «سند بنیادی جدیدی» در روابط میان مسکو و پیونگ یانگ، آماده است.
خبرگزاری‌های روسیه به نقل از پوتین که از کیم برای سفر به مسکو دعوت کرد، آوردند: «امروز سند مبنایی که پایه‌های روابط بلندمدت ما را پی‌ریزی می‌کند، آماده است». او تأکید کرد که مسکو و پیونگ یانگ به پیشرفت بزرگی در مسیر تقویت روابط دوجانبه فی‌مابین، دست یافتند.
پوتین افزود: «همکاری میان کشورهای ما بر مبنای برابری و احترام متقابل به منافع یک‌دیگر قرار دارد و دو کشور از دهه‌ها قبل، روابط دوستانه و حسن همجواری مستحکمی با هم دارند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید