نخست وزیر هلند و منتقد سرسخت پوتین احتمالا دبیرکل «ناتو» ‌شود

روته در سال 2022 گفت پوتین در اوکراین متوقف نخواهد شد اگر غرب او را متوقف نکند، و تاکید کرد این جنگ فراتر از اوکراین می‌رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مارک روته، نخست وزیر هلند که به مدت 14 سال این مقام را بر عهده داشته است، و در این دوران از منتقدان سرسخت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و سیاست‌های تهاجمی وی بوده است، احتمالا دبیرکل بعدی «ناتو» شود.

به گزارش «رویترز»، روته 57 ساله یکی از نیروهای محرک اصلی حمایت نظامی اروپا از اوکراین از زمان تهاجم روسیه به این کشور در سال 2022 بوده است، و می‌گوید شکست روسیه در این جنگ برای صلح در اروپا حیاتی است.

هلند تحت رهبری روته هزینه‌های دفاعی خود را به بیش از 2 درصد تولید ناخالص داخلی مورد نیاز اعضای ناتو افزایش داده است، و جت‌های جنگنده F-16، توپخانه، هواپیماهای بدون سرنشین، و مهمات در اختیار کی‌یف قرار داده است.

به گفته رویترز، رویکرد تند روته نسبت به کرملین به شدت تحت تأثیر سقوط یک هواپیمای مسافربری بر فراز اوکراین در سال 2014 است که 196 نفر از 298 قربانی آن هلندی بودند، و آمستردام مسکو را مقصر این حادثه می‌داند. روته می‌گوید ناتو باید برای مقابله با مسکو مصمم باشد، و رهبران اتحادیه اروپا نباید درباره روسیه ساده‌لوحی کنند.

او در سپتامبر 2022، هفت ماه پس از تهاجم همه‌جانبه روسیه به اوکراین، در سازمان ملل گفت: «او [پوتین] در اوکراین متوقف نخواهد شد اگر ما اکنون او را متوقف نکنیم. این جنگ فراتر از اوکراین می‌رود. ما باید نظم بین‌الملل را پایدار نگه داریم.»

روته در سال 2010 به قدرت رسید و از آن زمان به عنوان طولانی‌‌مدت‌ترین نخست‌وزیر هلند شناخته شده است. وی پارسال اعلام کرد که قصد دارد از عرصه سیاست ملی کنار برود.

به گفته رویترز، با نظر به اینکه یک ائتلاف راست افراطی در انتخابات اخیر هلند به قدرت رسید، روته و دولت راست میانه‌اش به زودی دولت را به ائتلاف برنده واگذار می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید