روسیه برای استقرار سلاح‌های دوربرد با «شرکایش» گفت‌وگو می‌کند

معاون وزیر خارجه روسیه گفت مسکو با «نزدیک‌ترین شرکای» خود در آسیا و آمریکای لاتین همکاری امنیتی جدی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، چهارشنبه 30 خرداد، در گفت‌وگو با خبرگزاری «تاس» اعلام کرد مسکو در حال مذاکره با نزدیک‌ترین شرکای خود برای استقرار سلاح‌های دوربرد است.

ریابکوف گفت کرملین با «نزدیک‌ترین شرکای» خود در آسیا و آمریکای لاتین همکاری امنیتی جدی می‌کند و این همکاری تنها به تبادل ارزیابی‌ها محدود نمی‌شود.

او افزود: «هیچ چیز (پنهانی) در این موضوع وجود ندارد… مسأله با تعدادی از شرکایمان مطرح است.»

ریابکوف در این زمینه نام هیچ کشوری را ذکر نکرد و گفت این مذاکرات با «رعایت کامل» تعهدات بین‌المللی، حتی معاهداتی که روسیه عضو آن‌ نیست، انجام می‌شود.

این اظهارات همزمان با سفر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، به کره شمالی منتشر شد. ایالات متحده آمریکا و متحدانش ابراز نگرانی کرده‌اند که مسکو ممکن است به برنامه‌های موشکی و هسته‌ای پیونگ‌یانگ کمک کند. برنامه‌هایی که بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل ممنوع شده‌اند.

کاهش روابط آمریکا و روسیه

ریابکوف همچنین اعلام کرد روابط دیپلماتیک روسیه و آمریکا به حداقل ممکن کاهش یافته و این روابط بیشتر به مسائل مربوط به سفارت‌ها و صدور روادید سفر محدود شده است. او هشدار داد روابط دو کشور ممکن است بیشتر تضعیف شود.

معاون وزیر خارجه روسیه در این زمینه گفت: «ارتباطات ما با آمریکایی‌ها به حداقل ممکن، از نظر کمیت و کیفیت، کاهش یافته است... در مسائل سیاسی تنها در حاشیه فعالیت سازمان‌های بین‌المللی تماس‌های گذرایی وجود دارد.»

ریابکوف در ادامه خاطرنشان کرد روابط دیپلماتیک دو کشور ممکن است به دلیل اقدام آمریکا برای مصادره دارایی‌های روسیه بیشتر کاهش پیدا کند. او اضافه کرد: «کاهش سطح روابط دیپلماتیک یکی از ابزارها است.»

ایالات متحده و متحدانش تراکنش مالی با بانک مرکزی و وزارت دارایی روسیه را ممنوع کرده و حدود 300 میلیارد دلار از دارایی‌های مسکو در غرب، بیشتر در مؤسسات مالی اروپا، را مسدود کرده‌اند. این اقدام در پاسخ به جنگ روسیه علیه اوکراین انجام شده است.

هفته گذشته، «گروه هفت» توافق کرد از محل درآمد دارایی‌های مسدود شده روسیه برای تخصیص وام 50 میلیارد دلاری به اوکراین استفاده کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید