خشم کاخ سفید از نتانیاهو؛ نشست با هیئت اسرائیلی درخصوص ایران لغو شد

نتانیاهو طی یک ویدئو از توقف ارسال محموله‌های سلاح و مهمات آمریکایی برای اسرائیل، گله کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دو مقام آمریکایی به «آکسیوس» گفتند در پی اقدام سه‌شنبه 29 خرداد بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در انتشار ویدئویی با این مضمون که آمریکا کمک نظامی به اسرائیل را متوقف می‌کند، کاخ سفید، نشست سطوح بالای آمریکا و اسرائیل درباره ایران را که قرار بود پنجشنبه برگزار شود، لغو کرد.
دو منبع آمریکایی و اسرائیلی گزارش دادند که مشاوران ارشد جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، ساعاتی پس از انتشار این ویدئو، مراتب خشم خود را از طریق نامه‌ای که شخصاً توسط آموس هوخشتاین، فرستاده آمریکا به نتانیاهو تحویل داده شد، ابراز کرده و سپس کاخ سفید تصمیم گرفت طی اقدامی تندتر، نشست پنجشنبه را نیز لغو کند.
طبق گفته یک مقام آمریکایی، این تصمیم به وضوح نشان می‌دهد که چنین اقدامات جنجالی، پیآمدهایی در پی دارد.
یک مقام ارشد اسرائیلی گفت: «آمریکایی‌ها خشمگین هستند... ویدئوی بی‌بی (نتانیاهو) باعث آسیب‌های شدید شد.
برخی از مقامات اسرائیلی عملا در مسیر واشینگتن بودند که این نشست لغو شد.
طبق گفته دو مقام آمریکایی، لغو این نشست به انگیزه ارسال پیامی در واکنش به این ویدئو صورت گرفت. از سویی یک مقام دیگر آمریکایی تاکید کرد که که نشست مزبور به دلیل مشکل در برنامه ریزی، به جای لغو به تعویق افتاده است.
نتانیاهو در این ویدئو به زبان انگلیسی اعلام کرده بود که «اقدام دولت آمریکا ظرف چند ماه گذشته در منع ارسال تسلیحات و مهمات به اسرائیل، منطقی نیست». کاخ سفید در مقام واکنش علنا از این گفته نتانیاهو، ابراز تعجب کرد.
کارین ژان پیر، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید، خاطرنشان کرد که از زمان آغاز جنگ غزه، تنها یک محموله تسلیحات متوقف شد، در حالی که میلیاردها دلار سلاح بدون مانع برای اسرائیل ارسال شده است. ژان پیر افزود: «ما حقیقتا نمی‌دانیم که او در مورد چه چیزی صبحت می‌کند».

واکنش کاخ سفید

به گفته یکی از مسئولان آمریکایی، تیم بایدن از واکنش نتانیاهو، شوکه شده و خشمگین است.
به گفته دومقام آگاه اسرائیلی، هوخشتاین در دیدار روز سه‌شنبه خود با نتانیاهو در تل‌آویو در مسیر بازگشت از بیروت، تاکید کرد که اتهامات مطرح شده در این ویدئو، نادرست و نامشروع است.
از سویی مشاوران ارشد بایدن نیز تصمیم گرفتند، گفت‌وگوی راهبردی درباره ایران را که قرار بود طی جلساتی میان مقامات وزارت خارجه، «پنتاگون» و سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا با همتایان اسرائیلی آنها انجام شود، لغو کنند.
به گفته یک مقام مسئول اسرائیلی، کاخ سفید این موضوع را به اسرائیل اطلاع داد.
این در حالی است که به گفته مقامات اسرائیلی، یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل همچنان قرار است اوایل هفته آینده راهی واشینگتن شود.
تنش در روابط میان تیم‌های بایدن و نتانیاهو از زمان آغاز جنگ غزه، افزایش یافته و این دومین بار است که نشست گفت‌وگوی راهبردی در خصوص ایران، در آخرین لحظه لغو می‌شود.
نتانیاهو مارس گذشته پس از مخالفت آمریکا با استفاده از حق وتو علیه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل مرتبط با آتش‌بس در غزه، این نشست را لغو کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید