افزایش نگرانی «ناتو» از تقویت قدرت اتمی و موشکی کره شمالی توسط روسیه

جان کربی گفت واشینگتن روابط کره شمالی و روسیه را با دقت بسیار زیر نظر دارد، چرا که ممکن است بر امنیت شبه‌جزیره کره تاثیر بگذارد.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ینس استولتنبرگ، دبیرکل «ناتو»، با نظر به اولین سفر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به کره شمالی طی 24 سال اخیر، اعلام کرد سازمان متبوعش نگران تقویت برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی توسط روسیه است.

به گزارش «رویترز»، پوتین، سه‌شنبه برای گفت‌وگو با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی وارد پیونگ‌یانگ شد، و متعهد شد روابط تجاری و امنیتی دو کشور را تعمیق کند و از کره شمالی در برابر آمریکا و متحدش کره جنوبی حمایت کند. آمریکا کره شمالی را متهم کرده که «ده‌ها موشک بالستیک و بیش از 11000 کانتینر مهمات» برای استفاده در جنگ اوکراین به روسیه داده است.

استولتنبرگ پس از گفت‌وگو با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، طی یک نشست خبری مشترک گفت چین، کره شمالی، و ایران از جنگ روسیه علیه اوکراین پشتیبانی می‌کنند، و افزود ناتو علاوه بر این نگران حمایت بالقوه روسیه از برنامه‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی است.

به گفته دبیرکل ناتو، روابط نزدیک مسکو با پیونگ‌یانگ و همچنین حمایت چین از اقتصاد جنگی روسیه نشان می‌دهد که چگونه چالش‌های امنیتی اروپا و آسیا با یکدیگر مرتبط هستند. او تاکید کرد نشست ماه آینده ناتو در واشینگتن شاهد تقویت بیشتر مشارکت‌های این ائتلاف با استرالیا، نیوزیلند، کره جنوبی و ژاپن خواهد بود.

به گفته رویترز، جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید، روز دوشنبه گفته بود که واشینگتن روابط کره شمالی و روسیه را «با دقت بسیار» زیر نظر دارد، چرا که ممکن است قرار و مدارهایی گذاشته شود که بر «امنیت شبه‌جزیره کره» تاثیر بگذارد.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید، نیز روز سه‌شنبه طی یک نشست خبری گفت: «تعمیق روند همکاری روسیه و کره شمالی باید برای هر کسی که علاقه‌مند به حفظ صلح و ثبات در شبه‌جزیره کره است، نگران‌کننده باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید