پوتین پس از 24 سال به کره شمالی سفر می‌کند

روابط مسکو با کره شمالی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 کمرنگ شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مسکو و پیونگ‌‌یانگ روز دوشنبه 28 خرداد اعلام کردند ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه سه‌شنبه بیست‌ونهم خرداد برای انجام دیداری رسمی با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به این کشور سفر می‌کند.

به گزارش شبکه «سی‌بی‌اس»، این اولین سفر پوتین به کره شمالی ظرف 24 سال اخیر خواهد بود که طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه انجام خواهد شد. دو کشور روسیه و کره شمالی اما جزئیاتی درباره برنامه این سفر ارائه نکردند.

پوتین اولین بار در ژوئیه 2000، یعنی چند ماه‌ پس از انتخاب وی برای اولین دوره ریاست جمهوری روسیه، به پیونگ یانگ سفر کرد و با کیم جونگ ایل، پدر کیم که در آن زمان بر کره شمالی حکومت می‌کرد، دیدار کرد.

کیم جونگ اون پارسال برای دیدار پوتین به یک مرکز پرتاب موشک در سیبری سفر کرد. پس از آن نشست کیم از رئیس جمهوری روسیه برای سفر به پیونگ‌ یانگ دعوت به عمل آورد.

به گفته سی‌بی‌اس، همکاری‌های نظامی و اقتصادی بین کره شمالی و روسیه از زمانی که کیم در ماه سپتامبر پارسال برای دیدار با پوتین به منطقه خاور‌دور روسیه سفر کرد، به شدت افزایش یافته است.

مقامات ایالات متحده و کره جنوبی پیونگ‌یانگ را متهم می‌کنند که توپ، موشک، و سایر تجهیزات نظامی برای استفاده در جنگ علیه اوکراین در اختیار مسکو می‌گذارد و در ازای این پشتیبانی نظامی از روسیه فناوری‌ها و کمک‌های نظامی کلیدی دریافت می‌کند.

هم پیونگ‌یانگ و هم مسکو اتهامات درباره انتقال تسلیحات از کره شمالی به روسیه را رد کرده‌اند.

به گفته سی‌بی‌اس، پوتین پیوسته به دنبال بازسازی روابط روسیه با کره شمالی به عنوان بخشی از تلاش‌هایش برای بازگرداندن نفوذ جهانی کشورش و ایجاد اتحادهای دوران شوروی است.

روابط مسکو با کره شمالی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 کمرنگ شد. کیم جونگ اون اولین بار در سال 2019 در بندر ولادی‌وستوک در شرق روسیه با پوتین دیدار کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید