9 کشور اتمی زرادخانه‌های هسته‌ای خود را به‌روزسانی می‌کنند

طبق گزارش انستیتو «سیپری»، در ژانویه گذشته، از حدود 12121 کلاهک هسته‌ای موجود در سراسر جهان، حدود 9585 کلاهک برای استفاده احتمالی در دسترس بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پژوهشگران یک موسسه پژوهشی بین‌المللی، دوشنبه 28 خرداد ضمن هشدار در خصوص پررنگ‌شدن نقش تسلیحات اتمی و تلاش کشورهای هسته‌ای برای مدرن‌سازی زرادخانه‌های خود، رهبران جهان را به تامل و دور اندیشی نسبت به این عواقب این رویکرد، فراخواندند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم (به اختصار: سیپری) در سالنامه خود اعلام کرد که تلاش‌های دیپلماتیک برای کنترل تسلیحات هسته‌ای نیز در بحبوحه تنش در مناسبات بین‌المللی ناشی از جنگ در اوکراین و غزه، با ناکامی‌های عمده، روبرو شده است.

ویلفرد وان، مدیر برنامه سلاح‌های کشتار جمعی در این موسسه، در بیانیه‌ای افزود: «از دوران جنگ سرد تاکنون شاهد نبودیم که تسلیحات هسته‌ای چنین نقش برجسته‌ای در روابط بین‌الملل ایفا کند».

پیمان «استارت نو»

این انستیتو خاطرنشان کرد که روسیه در فوریه 2023 اعلام کرد که مشارکت خود در پیمان «استارت نو»مربوط به سال 2010 را به حالت تعلیق در آورده است. این پیمان، آخرین معاهده باقی مانده برای محدود کردن قدرت‌های هسته‌ای استراتژیک روسیه و آمریکا به شمار می‌آید.

به گفته ران، روسیه در مه گذشته، تمرین‌های تاکتیکی مربوط به تسلیحات هسته‌ای را در نزدیکی مرز اوکراین برگزار کرد.

طبق گفته ران، 9 کشور دارای سلاح اتمی جهان نیز به «مدرنیزه کردن زرادخانه‌های هسته‌ای خود ادامه می‌دهند و بسیاری از آنها در سال 2023 ،سیستم های جدید تسلیحات هسته‌ای یا دارای توانمندی‌های اتمی را مستقر کردند.

این 9 کشور عبارتند از: ایالات متحده، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین، هند، پاکستان، کره شمالی و اسرائیل

نزدیک به 12121 کلاهک هسته‌ای

به گزارش «سیپری»، در ژانویه گذشته، از حدود 12121 کلاهک هسته‌ای موجود در سراسر جهان، حدود 9585 کلاهک برای استفاده احتمالی در دسترس بود. از این تعداد، حدود 2100 کلاهک در «بالاترین آماده‌باش عملیاتی» برای بارگذاری روی موشک‌های بالستیک قرار داشتند.

تقریباً تمامی این کلاهک‌ها متعلق به روسیه و ایالات متحده است که با هم نزدیک به 90 درصد از کل تسلیحات هسته‌ای را در اختیار دارند. از سویی برای اولین بار گمان می‌رود که چین، تعدادی کلاهک در وضعیت آماده‌باش عملیاتی بالا، داشته باشد.

«به شدت نگران کننده»

دن اسمیت، مدیر موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم«سیپری»، توضیح داد: «در حالی که با از بین بردن تدریجی تسلیحات دوران جنگ سرد، مجموع کلاهک‌های هسته‌ای جهان رو به کاهش است، متأسفانه همچنان شاهد افزایش سالانه تعداد کلاهک‌های هسته‌ای عملیاتی هستیم».

اسمیت افزود: محتمل است که این رویکرد طی سال‌های آینده« پرشتاب تر» شود که «به شدت نگران کننده است».

او در پایان با این بیان که «ما اکنون در یکی از خطرناک‌ترین دوران‌های تاریخ بشری قرار داریم »، از قدرت‌های بزرگ جهان خواست که «تامل کرده و بیاندیشند و بهتر است که این کار را با هم انجام دهند».

پژوهشگران همچنین تاکید کردند که سال گذشته، شاهد فروپاشی مداوم امنیت جهانی بود به شکلی که می‌توان تاثیر جنگ در اوکراین و غزه را در مسائل مرتبط با تسلیحات و امنیت بین‌المللی، مشاهده کرد.

خطر «واقعی» جنگ هسته‌ای

از سویی ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با تشدید مواضع خود از زمان آغاز جنگ اوکراین، فوریه گذشته نسبت به «واقعی» بودن خطر بروز جنگی هسته‌ای، هشدار داد.

بر اساس گزارش «سیپری»، افزون بر این، توافق غیر رسمی میان آمریکا و ایران در ژوئن 2023 نیز در پی آغاز جنگ غزه اسرائیل و حماس عملا لغو شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید