دبیرکل «ناتو»: غرب باید چین را به دادن تاوان پشتیبانی از روسیه مجبور کند

استولتنبرگ: بر اساس تصمیم هفته گذشته وزرای دفاع کشورهای عضو در بروکسل، پیمان ناتو پیشبرد حمایت نظامی غرب از اوکراین را که تاکنون توسط واشینگتن رهبری می‌شد، بر عهده خواهد گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، چین را متهم کرد در عین حالی که برای بهبود روابط خود با غرب تلاش می‌کند با پشتیبانی از روسیه باعث وخیم‌تر شدن جنگ در اوکراین می‌شود.

دبیرکل «ناتو» خواستار آن شد تا چین در صورت ادامه حمایت‌های آن از روسیه، عواقب چنین رویکردی را متحمل شود.

استولتنبرگ، دوشنبه 28 خرداد در مرکز «ویلسون» در واشینگتن تاکید کرد: «چین نمی‌تواند هر دو (روسیه و غرب) را داشته باشد. غرب در مقطعی باید چین را به دادن تاوان [چنین رویکردی] مجبور کند، مگر اینکه چین مسیر خود را تغییر دهد. باید عواقبی در پی داشته باشد».
دبیرکل ناتو چین را متهم کرد که «به بزرگترین درگیری مسلحانه از زمان جنگ جهانی دوم در اروپا دامن می‌زند.»

وی همچنین بیان کرد همان‌طور که این ائتلاف نظامی مدتهاست درخواست کرده «بیش از 20 کشور» متعهد شده‌اند تا هزینه‌های نظامی خود را به 2 درصد تولید ناخالص داخلی خود افزایش دهند.

دبیرکل ناتو که به زودی دوره ریاست او بر این سازمان نظامی به پایان خواهد رسید، به واشینگتن سفر کرده است تا برای نشست سران ناتو که در ژوئیه آینده در پایتخت آمریکا برگزار خواهد شد، هماهنگی و تدارک شود.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده قرار است بعدازظهر دوشنبه با دبیرکل ناتو در کاخ سفید دیدار کند.

کشورهای ناتو به رهبری ایالات متحده به طور فزاینده‌ای از پشتیبانی چین و شرکت‌های آن از تلاش‌های جنگی روسیه علیه اوکراین که با ارائه قطعات و تجهیزات صورت می‌گیرد، انتقاد کرده‌اند.

استولتنبرگ تاکید کرد بر اساس تصمیم هفته گذشته وزرای دفاع کشورهای ناتو در بروکسل، ناتو حمایت نظامی غرب از اوکراین را که تاکنون توسط واشینگتن رهبری می‌شد، بر عهده خواهد گرفت.

تضمین چین به زلنسکی

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین پنج‌شنبه تایید کرد که از رهبری چین «تضمین» دریافت کرده است که پکن به روسیه در جنگ علیه اوکراین سلاح نمی‌دهد.

زلنسکی در یک کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه حضور در اجلاس سران گروه «جی7» در ایتالیا افزود: «من با شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین گفت‌وگوی تلفنی داشتم و او گفت که هیچ سلاحی به روسیه نخواهد فروخت. اگر او انسان شایسته‌ای است، این کار را انجام نمی‌دهد زیرا به من قول داده است.»

اجلاس «صلح در اوکراین»

رهبران جهان روز شنبه در استراحتگاهی در کوه‌های «آلپ» سوئیس دیدار کردند و به دنبال دستیابی به اجماع گسترده‌تر در مورد پیشنهادات صلح در اوکراین بودند، در نشستی که چین آن را نادیده گرفت و مسکو آن را اتلاف وقت توصیف کرد.

پیش‌تر چین اعلام کرد که به‌دنبال حذف روسیه از شرکت در اجلاس سران برای «صلح در اوکراین»، پکن این اجلاس را تحریم می‌کند.
از سویی ایالات متحده آمریکا بر این باور است که این تصمیم پکن بنا به درخواست مسکو اتخاذ شده است.

در همین راستا جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا شنبه عدم مشارکت چین در اجلاس صلح در اوکراین در سوئیس را متاثر از موضع مسکو توصیف کرد.

شایان ذکر است که چین با توجه به موضع خود در قبال جنگ روسیه و اوکراین مورد انتقاد غرب قرار گرفته است. پکن تهاجم روسیه را از آغاز آن در فوریه 2022 محکوم نکرده است.

به‌رغم تردیدهای غرب درباره رویکرد و انگیزه‌های پکن، چین همواره سعی کرده است تا ایفای نقش میانجی و بی‌طرفانه را در ارتباط با جنگ روسیه و اوکراین از خود نشان دهد، در عین حال اما ظاهر روابط پکن با مسکو عمیق‌تر شدن آن از زمان آغاز جنگ در اوکراین را نشان می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم