افزایش تسلیحات هسته‌ای در جهان؛ 2100 موشک قاره‌پیما با کلاهک‌ اتمی آماده شلیک

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با اعلام آماده باش اتمی «ناتو» علیه روسیه و چین، آمارها نشان می‌دهد بودجه کشورهای دارای تسلیحات هسته‌ای سیزده درصد افزایش داشته است.

به گزارش «گاردین»، دوشنبه 28 خرداد، در سال 2023، برآوردهای «کارزار بین‌المللی برای محو سلاح‌های هسته‌ای» (ای‌کان) نشان می‌دهد میزان بودجه کشورها برای افزایش تسلیحات هسته‌ای به رکورد 91.4 میلیارد دلاری رسیده است.

بخش مهمی از این بالارفتن بودجه به میزان 10.7 میلیارد دلاری در سطح جهان به نسبت سال قبل، به دلیل افزایش بودجه نظامی و اتمی آمریکا در گرماگرم حمله روسیه به اوکراین و جنگ اسرائیل و حماس صورت گرفته است.

همه 9 کشور دارای سلاح اتمی در سال گذشته بودجه تسلیحات اتمی خود را افزایش داده‌اند، بعد از آمریکا، چین دومین کشوری بوده که سرمایه‌گذاری روی تسلیحات اتمی‌ خود را بالا برده، با این حال بودجه 11.9 میلیارد دلاری چین به مراتب از بودجه 51.5 میلیارد دلاری آمریکا، کمتر است.

روسیه هم سومین کشوری است که با 8.3 میلیارد دلار بودجه به افزایش تسلیحات اتمی خود پرداخته است. پس از آن بریتانیا با 8.1 میلیارد دلار و فرانسه با 6.1 میلیارد دلار قرار دارند.

در همین حال میزان افزایش بودجه سایر کشورهای دارای بمب اتمی یعنی هند، پاکستان و اسرائیل به دلیل عدم شفافیت روشن نیست.

اما تخمین زده می‌شود که بودجه تسلیحات اتمی اسرائیل در سال گذشته 1.1 میلیارد دلار، هند 2.7 میلیارد دلار پاکستان 1 میلیارد دلار و کره شمالی 900 میلیون دلار بوده باشد.

سوزی سیندر یکی از نویسندگان گزارش ای‌کان می‌گوید در طول پنج سال گذشته افزایش بودجه تسلیحات اتمی 34 درصد افزایش یافته است، اگر به جای صرف بودجه برای تسلیحات اتمی، سالیانه 100 میلیارد دلار به محیط زیست یا مشکلات اجتماعی اختصاص می‌یافت شاهد تغییرات گسترده‌ای در جهان بودیم.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه بارها غرب را با اشاره به زرادخانه اتمی خود تهدید کرده تا از مداخله نظامی مستقیم در اوکراین خودداری کنند. روسیه عملا در ماه مه گذشته در نزدیکی مرز اوکراین در مانورهای نظامی خود استفاده از سلاح‌های تاکتیکی اتمی را بصورت شبیه‌سازی شده تمرین کرده است.

گزارش‌های «موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح» (سیپری) هم نشان می‌دهد میزان کلاهک‌های اتمی به 9585 رسیده است، چین این میزان را از 410 به 500 کلاهک اتمی رسانده است.

براساس گزارش سیپری، در ژانویه امسال، روسیه 4380 کلاهک اتمی، آمریکا 3708 اتمی داشته‌اند. روسیه و آمریکا دارای 90 درصد کلاهک‌های اتمی جهان هستند. میزان کلاهک‌های اتمی کره‌شمالی بین 90 تا 50 کلاهک برآورد شده که نسبت به سال قبل رشد چشمگیری داشته است.

مجموع کلاهک‌های اتمی در جهان هم‌اکنون 9585 عدد است که نسبت به سال قبل افزایش داشته است. سیپری قبلا گزارش داده بود که اغلب کلاهک‌های اتمی آماده استفاده در یک جنگ اتمی فرضی متعلق به آمریکا هستند ولی به نظر می‌رسد اکنون ارتش چین هم کلاهک‌های اتمی بیشتری را درحالت آماده‌باش قرار داده است. در مجموع 2100 کلاهک اتمی درحالت آماده باش بر روی موشک‌های قاره‌پیما قرار گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size