افزایش اتهامات علیه گارد ساحلی یونان درباره مرگ پناهجویان

شاهدان می‌گویند که گارد ساحلی یونان مهاجران را به دریا انداخت تا جان باختند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برخی شاهدان عینی می‌گویند گارد ساحلی یونان عامل غرق شدن پناهجویان در سالهای اخیر بوده است.

به گزارش «بی‌بی‌سی جهانی» در سه سال گذشته دهها پناهجو در آبهای مدیترانه غرق شدند که به ادعای برخی شاهدان، گارد ساحلی یونان مسئول مرگ آنها بوده است.

شاهدان عینی گفته‌اند 9 پناهجو عمدا به آب انداخته شدند تا غرق شوند. تحقیقات بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که این 9 نفر از یک گروه 40 نفری بودند که به اجبار از آبهای ساحلی یونان بازگردانده شده بودند. با این حال گارد ساحلی یونان به شدت چنین اتهاماتی را تکذیب می‌کند.

در سالهای اخیر دولت یونان، بارها به بازگرداندن اجباری پناهجویانی که سوار برقایق‌های بادی وارد آبهای سرزمینی یونان می‌شوند متهم شده است. یونان آنها را به آبهای ترکیه که از آنجا آمده‌اند برمی‌گرداند.

در تحقیقات بی‌بی‌سی روشن شده است که در 15 حادثه از مه 2020 تا مه 2023، 43 پناهجو جان خود را از دست داده‌اند که برخی می‌گویند متهم اصلی گارد ساحلی یونان بوده است.

بی‌بی‌سی همچنین با یک پناهجوی کامرونی مصاحبه کرده که مدعی‌ست توسط گارد ساحلی یونان به دریا انداخته شده و دو همراه او غرق شده‌اند.

یک پناهجوی سوری هم به بی‌بی‌سی گفته است که گارد ساحلی یونان ما را از آبهای یونان به آبهای ترکیه بازگرداند و با اینکه شاهد غرق شدن قایق ما بود ما را به حال خود رها کرد تا بمیریم. گارد ساحلی یونان ضمن تکذیب چنین گزارشهایی می‌گوید از سال 2015 تا 2024 بیش از 250 هزار پناهجو را که در دریا دچار حادثه شده بودند، نجات داده است.

در سالهای اخیر برخی از پناهجویان ایرانی، سوری و عراقی به همراه سایر پناهجویان از سایرکشورها از جمله افغانستان تلاش می‌کنند با استفاده از قایق‌های بادی از ترکیه خود را به یونان و اروپا برسانند، اما بعضی از این قایق‌ها در دریا دچار حادثه می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size