ارتش آمریکا رهبر جهانی گروه «داعش» را هدف گرفت اما مرگ او هنوز تایید نشده است

دولت آمریکا، «عبدالقادر مومن» را به عنوان رئیس شاخه سومالی گروه «داعش» شناخته بود، اما دو مقام آمریکایی می‌گویند که او از سال گذشته بی‌سر و صدا رهبری جهانی این گروه تروریستی را بر عهده گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)


شبکه آمریکایی «ان‌بی‌سی نیوز»، شنبه 26 خرداد اعلام کرد که ایالات متحده در پایان ماه مه یک حمله متعارف را در شمال شرقی سومالی آغاز کرد و رهبر جدید جهانی گروه «داعش» را هدف قرار داد.

سه مقام آمریکایی در این‌باره تصریح کردند که ارتش آمریکا، «عبدالقادر مومن» رهبر جدید جهانی داعش را در این حمله هدف گرفته است، اما کماکان قادر به تایید مرگ او نیست.

6
6


پیش از آن دولت ایالات متحده، عبدالقادر مومن را به عنوان رئیس شاخه سومالی گروه داعش شناخته بود، اما دو مقام آمریکایی می‌گویند که او از سال گذشته بی‌سر و صدا رهبری جهانی این گروه تروریستی را عهده‌دار شده است.
پیشتر، ستاد فرماندهی ایالات متحده در آفریقا، «آفریکوم» 31 مه 2024 در آفریقا بیانیه‌ای صادر و در آن اعلام کرد که یک حمله هوایی علیه عناصر داعش در منطقه‌ای دورافتاده در 81 کیلومتری جنوب شرقی «بوساسو» در سومالی انجام داده و 3 شبه‌نظامی را کشته‌ است.
در بیانیه «آفریکوم» اشاره‌ای نشده است که ارتش این کشور چه کسی را هدف قرار داده یا چه کسی را کشته است.
پیش‌تر یک مقام ارشد دولت آمریکا تایید کرد که ایالات متحده حمله‌ای را علیه یک هدف اصلی داعش در سومالی انجام داده است، اما از ذکر نام این فرد خودداری کرد و گفت که ایالات متحده همچنان بر روی راستی‌آزمایی نتیجه این حمله کار می‌کند.
گفتنی است که ایالات متحده اعلام کرده بود که مومن مسئول حملات مرگبار در سراسر سومالی طی دهه گذشته از جمله ترور یک مقام قضایی در منزل وی در سال 2019 و تصرف و اشغال شهری در منطقه «پونتلند» برای ماهها در سال 2016 بوده است.
واشینگتن در سال 2016، مومن را به‌عنوان یک از عوامل اصلی تروریستی در جهان معرفی و تاکید کرد که این فرد خطر قابل‌توجهی برای ارتکاب اقدامات تروریستی تشکیل می‌دهد که امنیت شهروندان، امنیت ملی، سیاست خارجی یا اقتصاد آمریکا را تهدید می‌کند.
دو مقام آمریکایی در ادامه خاطرنشان کردند که تصدی مومن به عنوان رهبر جهانی اخیر گروه «داعش» چندان شناخته شده نیست.
شایان ذکر است که «داعش» در اوت 2023 از کشته شدن چهارمین سرکرده خود به نام «ابوالحسین الحسینی القرشی» در شمال سوریه خبر داد.
این اعلامیه از طریق یک فایل صوتی پخش شده توسط این سازمان منتشر شد که سپس انتخاب «ابو حفص الهاشمی القرشی به عنوان رهبر جدید» این گروه تایید شد.
یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده می‌گوید که داعش در سومالی نسبتاً یک گروه کوچک است و تنها 100 تا 200 عضو دارد که همگی در شمال سومالی مستقر هستند، در عین حال اما گروه‌های کوچک دیگری از داعش در بخش‌هایی از آفریقا از جمله لیبی، جمهوری دموکراتیک کنگو و موزامبیک وجود دارند.
به گفته سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، «داعش» هنوز هزاران عضو در سراسر جهان به ویژه در شمال عراق و شمال شرق سوریه دارد.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید