کاخ سفید: پیشنهاد پوتین برای صلح با اوکراین غيرمنطقی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در دومین روز از اجلاس سوئیس، که در هتل «بورگنستاک»، درباره بحران اوکراین برگزار شد، ایالات متحده بار دیگر با شروط روسیه برای مذاکره و دستیابی به صلح در جنگ اوکراین مخالفت کرد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، یکشنبه 27 خرداد، پیشنهاد صلح ارائه شده از سوی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را غیرمنطقی و غیرقابل‌ قبول توصیف کرد و گفت تحقق خواسته‌های مسکو، کی‌یف را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهد.

«مسکو به دنبال تصرف سرزمین‌های بیشتر است»

مشاور امنیت ملی آمریکا در بیانیه‌‌ای که در جریان اجلاس سوئیس خواند، گفت خواسته‌های مسکو به معنای واگذاری سرزمین‌های بیشتری از سوی اوکراین است. این سرزمین‌ها به مناطقی که روسیه در دو سال گذشته در جنگ اوکراین اشغال کرده، محدود نمی‌شود.

سالیوان اضافه کرد که بر اساس پیشنهاد جدید پوتین، اوکراین باید خلع سلاح شود.

مشاور امنیت ملی آمریکا تاکید کرد هیچ کشوری نمی‌تواند چنین شروطی را پذیرفته یا آن را برای صلح قابل قبول بداند. سالیوان طرح چنین شروطی را در تضاد با منشور سازمان ملل متحد دانست.

پوتین روز جمعه، در یک سخنرانی، شرایط خود برای آتش‌بس و مذاکره با کی‌یف را مطرح کرد. او خواستار خروج نیروهای اوکراینی از مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوریژیا در شرق و جنوب اوکراین شد.

پوتین همچنین تصریح کرد مقامات اوکراین، برای آغاز مذاکرات، باید از تلاش‌های خود برای پیوستن به «ناتو» دست بردارند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، این شروط را به منزله تسلیم و نه صلح یا مذاکره دانست و بر بازگرداندن حاکمیت کشورش بر سرزمین‌هایی که روسیه اشغال‌کرده، تأکید کرد.

مرحله بحرانی

نزدیک به صد کشور و نهاد بین‌المللی در اجلاس سوئیس شرکت کردند.در این نشست سران بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن و همچنین رهبران اتحادیه اروپا و سران کلمبیا، شیلی، فنلاند، غنا، کنیا و لهستان حضور داشتند.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، به نمایندگی از خود جیک سالیوان و کامالا هریس، معاونش را به این اجلاس فرستاد.

کامالا هریس روز گذشته اعلام کرد واشینگتن بیش از 1.5 میلیارد دلار، که بیشتر آن برای بخش انرژی است، به کی‌یف کمک خواهد کرد.

برزیل و آفریقای جنوبی، متحدان روسیه در گروه «بریکس»، نیز نمایندگانی در این اجلاس داشته اما روسای جمهوری این دو کشور از شرکت در این نشست خودداری کردند.

هند نیز در این اجلاس نماینده‌ای در سطح وزیر داشت. چین شرکت نکرد و حضور روسیه را شرط مشارکت خود در این اجلاس اعلام کرده بود.

نشست «بورگنستاک» سوئیس پس از اجلاس سران «گروه هفت» برگزار شد که در آن هفت کشور ثروتمند توافق کردند با استفاده از سود حاصل از دارایی‌های مسدود شده روسیه، وام جدیدی به ارزش 50 میلیارد دلار به اوکراین ارائه دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید