ترامپ: زلنسکی هر بار با 60 میلیارد دلار از آمریکا می‌رود اما خواسته‌هایش تمام نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با برگزاری نشست حدود 90 کشور و نهاد دولتی در سوئیس به‌منظور افزایش حمایت از اوکراین در جنگ با روسیه، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، از میزان حمایت‌های واشینگتن از کی‌یف انتقاد کرد و گفت در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، در این موضوع بازنگری خواهد کرد.

ترامپ، شنبه 26 خرداد، در تجمع حامیانش در دیترویت، از ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، انتقاد کرد و او را «بزرگترین فروشنده تاریخ» نامید. او گفت: «زلنسکی چهار روز پیش با 60 میلیارد دلار به خانه‌اش بازگشت و سپس درخواست 60 میلیارد دلار بیشتر کرد…مطالبات او هرگز تمام نمی‌شود.»

احتمال توقف حمایت آمریکا از اوکراین

ترامپ در این سخنرانی اشاره کرد ممکن است حمایت‌ از اوکراین در جنگ با روسیه را متوقف کند. او در این زمینه گفت: «این موضوع را در صورت ورود به کاخ سفید حل خواهم کرد.»

این اظهارات در حالی بیان شد که هم‌پیمانان غربی اوکراین به شدت در تلاش‌اند کمک‌های مالی و امنیتی بلندمدت به اوکراین را افزایش دهند. آن‌ها همچنین نگران‌اند، در صورت انتخاب دوباره ترامپ، حمایت‌های آمریکا کاهش پیدا کند.

دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، هفته گذشته یک توافق امنیتی بلندمدت با کی‌یف امضا کرد. کنگره این کشور نیز، در ماه آوریل، کمک‌هایی به ارزش بیش از 60 میلیارد دلار برای اوکراین تصویب کرد.

کشورهای عضو «ناتو»، هفته گذشته، طرحی را پیش بردند که بر اساس آن، ناتو به جای آمریکا مسئولیت هماهنگی کمک‌های نظامی به اوکراین را بر عهده می‌گیرد. هدف از این اقدام، جلوگیری از کاهش احتمالی حمایت‌های نظامی از اوکراین در صورت پیروزی‌ ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری است.

کمک‌های جدید به اوکراین

کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، در روز شنبه اعلام کرد که این کشور یک بسته کمک 1.5 میلیارد دلاری برای اوکراین، با تمرکز بر بخش انرژی و کمک‌های بشردوستانه، اختصاص داده شده است. اظهارات ترامپ درباره روسیه و انتقاداتش از برخی کشورهای اروپایی، به دلیل مشارکت مالی کمتر در ناتو، بسیاری از کشورهای غربی حامی کی‌یف را نگران کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید