تجمعات مخالفان حکومت ایران در اعتراض به آزادی «حمید نوری» توسط دولت سوئد

تهران و استکهلم روز شنبه قرارداد مبادله زندانیان را اعلام کردند که بر اساس آن دو شهروند سوئدی که در بازداشت ایران بودند، از جمله یک دیپلمات اتحادیه اروپا، در ازای آزادی حمید نوری، مقام سابق زندان‌های ایران، آزاد شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

فعالان و گروه‌های اپوزیسیون مخالف حکومت ایران در خارج، شنبه 26 خرداد اقدام مقامات استکهلم به آزادی یک دادیار سابق زندان‌های ایران که به دلیل نقش داشتن در اعدام‌های جمعی مخالفان در سال 1367 شمسی در ایران، توسط دادگاهی در سوئد محاکمه و به حبس ابد محکوم و زندانی شده بود، را «شرم آور» توصیف کردند.
حمید نوری، دادیار سابق زندان اوین و گوهردشت کرج، بر اساس اصل صلاحیت جهانی که به دولت‌ها اجازه می‌دهد مرتکبان جنایات ضد‌بشری دیگر در کشورها را محاکمه کنند، در سوئد به حبس ابد محکوم و زندانی شده بود.


شورای ملی مقاومت ایران، شاخه سیاسی «سازمان مجاهدین خلق»، آزادی حمید نوری را «شرم‌آور و غیرقابل توجیه» و «توهین به قوه قضائیه سوئد» توصیف کرد.
اکثریت قریب به اتفاق قربانیان اعدام در زندان‌های ایران در آن برهه که با عنوان جنایت «کشتار 67 » شناخته می‌شود از اعضای سازمان مجاهدین خلق بودند که به‌دلیل فعالیت‌های سیاسی بازداشت یا دوره زندان خود را در زندان‌های ایران سپری می‌کردند.
شورای ملی مقاومت در بیانیه خود آزادی نوری را «باج‌دهی» به رژیم ایران توصیف کرده و هشدار داد که چنین رویکردی مقامات این کشور را تشویق می‌کند تا اقدامات تروریستی، گروگان‌گیری و اخاذی خود را تشدید کنند.
تهران و استکهلم روز شنبه، طبق یک توافق مبادله زندانیان اعلام کردند که بر اساس آن دو شهروند سوئدی که در بازداشت ایران بودند، از جمله یک دیپلمات اتحادیه اروپا، در ازای آزادی حمید نوری آزاد شدند.
در همین راستا، ایران از آزادی یوهان فلودروس، دیپلمات اتحادیه اروپا که در آوریل 2022 به اتهام جاسوسی بازداشت شده بود و با حکم اعدام روبرو بود و سعید عزیزی که در نوامبر 2023 دستگیر شد، خبر داد.
این قرارداد مبادله زندانیان سه روز پس از آزادی لوئی آرنو فرانسوی که در سپتامبر 2022 در ایران بازداشت شده بود، صورت می‌گیرد.
فعالان سیاسی و حقوق بشری مقامات ایران را متهم می‌کنند که در سال 1988 (1367) با نزدیک شدن به پایان جنگ با عراق، هزاران نفر از مخالفان حکومت، که بیشتر آن‌ها از طرفداران مجاهدین خلق بودند را در زندان‌های این کشور به‌طور جمعی اعدام کردند.

از جمله متهمان در پرونده اعدام جمعی زندانیان، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری سابق ایران است که ماه گذشته در سانحه سقوط هلیکوپتر جان باخت. این فعالان مخالف حکومت ایران، رئیسی را متهم می‌کنند که در چارچوب کمیته موسوم به «هیئت مرگ» متشکل از چهار قاضی که اعدام‌ها را تایید کرده بود، ایفای نقش می‌کرد.
پیش‌تر سازمان مجاهدین خلق به همراه چندین گروه حقوق بشری دستگیری حمید نوری توسط سوئد در قلمرو این کشور قابل ستایش خوانده و بر لزوم محاکمه او به اتهام نقش داشتن در کشتار 67، تاکید کرده بودند.
دادگاه سوئد حمید نوری را که در یکی از فرودگاه‌های این کشور دستگیر شده بود را به جرم نقش داشتن در «کشتار جمعی» و ارتکاب «جنایات جنگی» و «قتل عمد» محاکمه و مجرم شناخته و به حبس ابد محکوم کرد.

Advertisement

واکنش سازمان های حقوق بشری

در واکنش به مبادله نوری، محمود امیری مقدم، مدیر سازمان غیردولتی حقوق بشر ایرانی مستقر در نروژ، این اقدام سوئد را پاداش دادن به «گروگان‌گیران و جنایتکاران» توصیف کرد.
امیری به خبرگزاری «فرانسه» افزود: «پیام به رژیم ایران این است که بدون توجه به جنایاتی که شما مرتکب می‌شوید، آماده تعامل با شما هستیم، این تصمیم همه شهروندان غربی که به ایران و کشورهای همسایه آن سفر می‌کنند را در معرض خطر قرار می‌دهد.»
امیری مقدم همچنین آزادی حمید نوری را آغاز فصلی شرم‌آور در تاریخ دولت سوئد دانست.

شادی صدر، بنیانگذار سازمان غیردولتی «عدالت برای ایران» مستقر در لندن که به دنبال پاسخگو کردن مقامات ایرانی در ارتباط با جنایات ارتکابی در ایران است، گفت که «صرف‌نظر از انگیزه» این اقدام سوئد، آزادی نوری «یک اقدام آشکار و شرم‌آور است»، و افزود «این اقدام استکهلم قربانیان بی‌شمار و عموم مردم ایران را در شوک فرو برد.»
صدر، با اشاره به این‌که پرونده نوری «نخستین و تنها» پرونده مربوط به پاسخگو کردن عاملان جنایات درباره جرایم ارتکابی در ایران تحت صلاحیت جهانی است، افزود: «این پرونده سؤالات جدی در مورد تاثیر سیاسی بر مسائل صلاحیت جهانی ایجاد می‌کند».
ایران همچنان هشت شهروند اروپایی از جمله سه تبعه فرانسوی را در بازداشت خود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size