اجلاس «صلح اوکراین» در سوئیس با امیدواری زلنسکی به تحقق صلحی «عادلانه» آغاز شد

سوئیس اعلام کرد که اجلاس سران در این کشور درباره «صلح اوکراین» برای روند صلحی که انتظار می‌رود نشست‌های آتی آن با مشارکت روسیه برگزار شود، پایه‌گذاری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)


دهها تن از رهبران جهان، شنبه 26 خرداد در سوئیس با آغاز به‌کار فعالیت‌های اجلاس سران درباره «صلح در اوکراین» با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین دیدار و گفت‌وگو کردند.
در غیاب روسیه، برگزاری اجلاس سران در سوئیس درباره «صلح در اوکراین» تنها اولین گام طی یک روند طولانی برای دست‌یابی به صلح در مجاورت با قلمروهای شرقی اروپا به شمار می‌رود.
در ابتدای آغاز این اجلاس، زلنسکی ابراز امیدواری کرد که «هر چه سریعتر صلح عادلانه » محقق شود. وی در این‌باره تاکید کرد که هر گونه توافقی در چارچوب این اجلاس حاصل شود، بخشی از روند بازگشت به صلحی خواهد بود که همه به آن نیاز دارند. زلنسکی در ادامه اظهارات خود گفت:«خواهیم دید که طی این اجلاس تاریخ محقق می‌شود».
سوئیس که میزبان این اجلاس دو روزه در تفرجگاه کوهستانی مجلل «بورگنستاک» است، با سعی برای محدود کردن انتظارات، اعلام کرد که اجلاس سران در این کشور درباره «صلح اوکراین»، برای روند صلحی که انتظار می‌رود نشست‌های آتی آن با مشارکت روسیه برگزار شود، پایه‌گذاری می‌کند.
از دیگر سو اما ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه، روز جمعه طی یک سخنرانی شدیداللحنی برگزاری چنین اجلاسی را محکوم کرد و از مقامات کییف خواست پیش از هرگونه مذاکرات صلح واقعی، تسلیم شوند.
زلنسکی در پاسخ به پوتین، اظهارات رئيس جمهوری روسیه را مردود و «اولتیماتومی به سبک هیتلر» دانست. همچنین این اظهارات پوتین بلافاصله توسط پیمان «ناتو» و ایالات متحده آمریکا رد شد.
اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، قبل از رفتن به اجلاس به رادیو تلویزیون «ARD» گفت: «آنچه ما به آن نیاز داریم یک صلح دیکته شده نیست، بلکه یک صلح عادلانه و منصفانه است که تمامیت ارضی و حاکمیت اوکراین را مد نظر بگیرد.»
هدف این اجلاس تحت فشار گذاشتن روسیه برای پایان دادن به تهاجم نظامی آن علیه اوکراین است، اما عدم حضور متحدان قوی مسکو، نظیر چین در چنین اجلاسی ممکن است تاثیرگذاری احتمالی این گردهمایی رهبران جهان برای دست‌یابی به صلح را تضعیف کند.
ده‌ها متحد اوکراین در این اجلاس شرکت می‌کنند، اما چین پس از حذف روسیه به‌دنبال موضع آن در محکوم کردن این اجلاس سران، تصمیم گرفت که شرکت نکند و برگزاری چنین اجلاسی را اتلاف وقت دانسته و علاقه‌ای به حضور در آن از خود نشان نداد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید