پکن به گارد ساحلی اجازه داد خارجی‌ها را در دریای چین جنوبی بدون محاکمه بازداشت کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چین، شنبه 26 خرداد، اعلام کرد بر اساس مقررات جدید، گارد ساحلی این کشور می‌تواند اتباع خارجی را در دریای چین جنوبی تا 60 روز بدون محاکمه بازداشت کند.

پکن ادعای حاکمیت تقریباً کامل بر دریای چین جنوبی را دارد. حکم قضایی دادگاه لاهه تصریح می‌کند این ادعا از نظر قانونی بی‌اساس است. چندین کشور همسایه از جمله فیلیپین، ویتنام، مالزی، برونئی، اندونزی و سنگاپور نیز بر بخش‌هایی از این منطقه دریایی ادعای حاکمیت دارند.

بر اساس مقررات جدید چین، که از شنبه به اجرا درآمد، گارد ساحلی این کشور می‌تواند اتباع خارجی را که به «نقض مقررات ورود و خروج از مرزها» مشکوک‌اند، بدون محاکمه بازداشت کند.

قوانین جدید مدت بازداشت را برای «موارد پیچیده» و در صورتی که «ملیت و هویت (بازداشت‌شدگان) روشن نباشد» تا 60 روز پیش‌بینی کرده‌ است. بر اساس این قوانین، گارد ساحلی می‌تواند «کشتی‌های خارجی که به طور غیرقانونی وارد آب‌های سرزمینی چین و آب‌های مجاور می‌شوند، را توقیف کند».

چین کشتی‌ها و قایق‌های تندرو را برای انجام گشت‌های دریایی در دریای چین جنوبی مستقر کرده و صخره‌های مرجانی نزدیک فیلیپین را به جزایر مصنوعی برای فعالیت‌های نظامی تبدیل کرده است.
رومیو براونر، فرمانده ارتش فیلیپین، جمعه به خبرنگاران گفت مقامات فیلیپینی اقدامات مختلفی را برای حفاظت از ماهیگیران خود بررسی می‌کنند. او تأکید کرد ماهیگیران فیلیپینی «نباید از ادامه فعالیت‌های معمول ماهیگیری در منطقه اقتصادی انحصاری خود بترسند» و اضافه کرد: «حق ماست که از منابع این منطقه استفاده کنیم و نباید ماهیگیران ما ترس داشته باشند.»

تنش بین فیلیپین و چین در ماه‌های اخیر به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده و حوادث دریایی بین دو کشور دوچندان شده است. «گروه هفت» در نشست جمعه در جنوب ایتالیا، «نفوذ خطرناک» پکن در دریای چین جنوبی را محکوم کرد.

در بیانیه مشترکی که رهبران این گروه صادر کردند، آمده است: «با اقدامات تهدیدآمیز چین و نظامی‌سازی در دریای چین جنوبی مخالفیم.» این بیانیه با لحنی شدیدتر، نسبت به بیانیه سال گذشته در ژاپن، بیان شده است.

دریای چین جنوبی منطقه‌‌ای وسیع و سرشار از منابع است و بخش بزرگی از کشتی‌های تجاری بین آسیا و سایر نقاط جهان از آن عبور می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید