پوتین: حدود 700 هزار نظامی روسی در اوکراین می‌جنگند

زلنسکی اذعان کرد که مشکلاتی از قبیل سربازگیری و مسئله روحیه سربازان در ارتش اوكراين وجود دارد و روسیه در شمار سربازان و ساز و برگ نظامی بر کی‌یف برترى دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه جمعه 25 خرداد اعلام کرد که حدود 700 هزار نظامی روسی در اوکراین می‌جنگند.

پوتین در دیدار با سربازانی که مورد تجلیل قرار گرفتند، گفت: «حدود 700 هزار سرباز در منطقه‌ای که عملیات ویژه نظامی ما در حال انجام است، حضور دارند».

رئیس جمهوری روسیه در دسامبر گذشته در کنفرانس مطبوعاتی سالانه خود به مناسبت پایان سال اعلام کرده بود که 617 هزار سرباز روسی در عملیات رزمی در اوکراین شرکت دارند و از این تعداد 244 هزار نظامی بسیج شده‌اند.

این تازه‌ترین آمار شمار نیروهای روسیه در اوکراین پس از حمله بزرگ زمینی مسکو در ماه مه در منطقه خارکیف (شمال شرقی اوکراین) است.

مسکو به ندرت از خسارات جنگی خود صحبت می‌کند و از توصیف این منازعه به عنوان جنگ، امتناع ورزیده و آن را «عملیات نظامی ویژه» می‌نامد.

آمار کشته‌های ارتش روسیه

آخرین آمار رسمی روسیه از کشته‌های این کشور در اوکراین به سپتامبر 2022 بازمی‌گردد که آن زمان شمار آنها را 5937 سرباز اعلام کرد.

این در حالی است که بسیاری از تحلیل‌ها و ارزیابی‌های مستقل سازمان‌های اطلاعاتی غربی، تعداد کشته‌شدگان ارتش روسیه را ده‌ها هزار نفر تخمین زده‌اند.

روسیه در مقایسه با اوکراین از برتری در شمار سربازان شرکت کننده در جنگ برخوردار است.

کی‌یف با کاهش حداقل سن مجاز برای خدمت وظیفه، مجازات فراری‌ها از خدمت سربازی را تشدید کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در ماه مه، اعلام کرد: «ما نیاز به پر کردن تیپ‌های ذخیره داریم. تعداد زیادی از (تیپ‌ها) خالی هستند».

شمار کشته‌های اوکراین

زلنسکی در فوریه اعلام کرده بود که حدود 31 هزار نظامی اوکراینی طی دو سال اول جنگ، کشته شدند.

شروط پوتین برای آتش‌بس

از سوی دیگر ولادیمیر پوتین، جمعه 25 خرداد متعهد شد در صورت عقب‌نشینی کی‌یف از 4 منطقه، و عدم پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی«ناتو»، آتش‌بس با اوکراین را اعلام کند. این دو شرط پوتین بلافاصله با پاسخ منفی کی‌یف مواجه شد که آنها را به منزله تسلیم در برابر روسیه تلقی کرد.

پوتین در آستانه کنفرانس سوئیس که از روسیه برای شرکت در آن دعوت نشده است، پیش شرط‌هایی را تعیین کرد که با شروط اوکراین کاملا منافات دارد. پیش‌شرط‌های پوتین برای پایان دادن به جنگ بیانگر اعتماد فزاینده مسکو به برتری میدانی نیروهای خود در جنگ جاری به شمار می‌رود.

پوتین از زمان آغاز جنگ بر خلع سلاح اوکراین تاکید کرده و گفته است که پایان دادن به تحریم‌های غرب علیه روسیه باید بخشی از توافق صلح باشد.

رئیس جمهوری روسیه همچنین خواهان «پاکسازی» اوکراین از آنچه او «نازیسم» می‌نامد، شده است.

این در حالی است که کی‌یف، اتهام «نازیسیم» علیه رهبری این کشور را بی اساس قلمداد می‌کند.

از سویی زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین اخیرا اذعان کرد که مشکلاتی از قبیل سربازگیری و تقویت روحیه سربازان این کشور وجود دارد.

او افزود، نیروهای روسیه از نظر شمار سربازان و ساز و برگ نظامی بر ارتش اوکراین برتری دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید