در آستانه انتخابات زودهنگام پارلمانی فرانسه؛ تجمع معترضان برای مقابله با راست افراطی

صرف نظر از نتایج انتخابات پارلمانی، مکرون 3 سال دیگر کنترل سیاست خارجی و دفاعی فرانسه را در دست خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گروه‌های ضد نژادپرستی فرانسه روز شنبه 26 خرداد با ملحق شدن به سندیکاهای فرانسوی و ائتلاف چپ‌گرای جدید در پاریس و سراسر فرانسه علیه بالا آمدن جناح راست ناسیونالیست همزمان با ادامه کمپین‌های داغ قبل از انتخابات زودهنگام پارلمانی، تظاهرات اعتراضی برپا می‌کنند.

این محافل که نگران شکل گیری نخستین کابینه راست افراطی فرانسه بعد از جنگ جهانی دوم هستند، امروز در میدان جمهوری پاریس تجمع کرده و به سمت شرق پاریس راه‌پیمایی خواهند کرد.

با پیروزی تاریخی حزب «جبهه ملی» مهاجرت ستیز به رهبری مارین لوپن در انتخابات پارلمانی یکشنبه و درهم کوبیدن جناح میانه‌رو طرفدار تجارت، وابسته به امانوئل مکرون، رئیس جمهوری و سوق دادن او به انحلال مجلس ملی، تظاهرات به شکل روزمره برگزار می‌شود. انتخابات جدید پارلمانی فرانسه قرار است در 30 ژوئن و 7 جولای برگزار شود.

تضعیف مکرون در صورت پیروزی «جبهه ملی» در انتخابات

مکرون تا سال 2027 در منصب رئیس جمهوری باقی مانده و مسئولیت سیاست خارجی و دفاعی را بر عهده خواهد داشت، اما در صورت پیروزی حزب راست افراطی «جبهه ملی» و تحت کنترل گرفتن دولت و سیاست داخلی، ریاست جمهوری مکرون، تضعیف خواهد شد.

سندیکاهای کارگری فرانسه جمعه در بیانیه‌ای اعلام کردند: «ما به یک رنسانس دموکراتیک و اجتماعی نیاز داریم تا راست افراطی، قدرت را در دست نگیرد. جمهوریت و دموکراسی ما در خطر است».

این سندیکاها خاطرنشان کردند که رهبران راست افراطی در اروپا و دیگر نقاط جهان، قوانینی را وضع کردند که به زنان، دگرباشان جنسی و رنگین پوستان آسیب می‌رساند.

در ادامه این بیانیه آمده است: «سرانجام احزاب چپ، جمعه برای جلوگیری از پیروزی حزب جبهه ملی در انتخابات آتی توافق کردند، اختلافات خود در خصوص جنگ غزه و اوکراین را کناز بگذارند و با تشکیل یک ائتلاف، شهروندان را به شکست راست افراطی سوق دهند».

نتایج نظرسنجی‌ها

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حزب «جبهه ملی» که بنیانگذار آن بارها به نژادپرستی و یهودستیزی متهم شده است، در دور اول انتخابات پارلمانی آینده، پیشتاز خواهد بود.

این حزب در صدر انتخابات اروپا قرار گرفت و بیش از 30 درصد از آرا را به دست آورد که تقریباً دو برابر شمار آرای حزب «رنسانس»به رهبری ماکرون است.

دوره ریاست ماکرون تا سه سال دیگر به قوت خود باقی است و صرف نظر از نتایج انتخابات پارلمانی فرانسه، کنترل امور خارجی و دفاعی را حفظ خواهد کرد.

در صورت پیروزی حزب «جبهه ملی»، ریاست جمهوری مکرون تضعیف خواهد شد. این پیروزی می‌تواند جردن باردلا، رهبر 28 ساله این حزب را در مسیر تبدیل‌شدن به نخست‌وزیر بعدی برخوردار از اختیارات در امور داخلی و اقتصادی قرار دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size