کیودو: ژاپن و کره شمالی نشستی مخفیانه‌ در مغولستان داشتند

روزنامه کره‌ای می‌گوید این نشست را می‌توان به عنوان تلاشی از سوی کره شمالی برای آغاز روابط اقتصادی و دیپلماتیک را ژاپن دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری ژاپنی «کیودو» روز پنجشنبه به نقل از یک روزنامه کره جنوبی گزارش داد که رهبران ژاپن و کره شمالی در اواسط ماه مه نشستی مخفیانه در مغولستان برای پیگیری وضعیت اتباع ربوده‌شده ژاپن برگزار کردند.

به گفته این خبرگزاری، روزنامه «جونگ آنگ ایلبو» به نقل از منابع متعدد گزارش داد که در این نشست که در نزدیکی اولان‌باتور پایتخت مغولستان برگزار شد، یک هیئت ژاپنی یک‌نفره و یک هیئت کره‌ای سه‌نفره شرکت کردند، که یکی از آنها عضو سازمان امنیت کره شمالی بود.

روزنامه کره‌ای می‌گوید این نشست را می‌توان به عنوان تلاشی از سوی کره شمالی برای «آغاز روابط اقتصادی و دیپلماتیک» را ژاپن دانست. در توکیو، یوشیماسا هایاشی، سخنگوی ارشد دولت ژاپن گفت که از این گزارش آگاه است اما به دلیل «ماهیت موضوع» از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

این روزنامه همچنین گزارش داد که ژاپن و کره شمالی قرار بود هفته گذشته در منطقه خودمختار مغولستان داخلی چین با یکدیگر دیدار کنند، اما به نقل از یک منبع جداگانه گفت که مشخص نیست آیا آن دیدار انجام شده است یا خیر.

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، به امید حل و فصل موضوع آدم ربایی، در مه 2023 متعهد شد که «مذاکرات سطح بالا» را تحت نظارت مستقیم خود با هدف تحقق نشست با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی پیش ببرد.

ژاپن و کره شمالی روابط دیپلماتیک رسمی ندارند. توکیو رسماً 17 ژاپنی را به عنوان افراد ربوده شده توسط کره شمالی در دهه 1970 و 1980 فهرست کرده و ادعای پیونگ‌یانگ مبنی بر اینکه این موضوع حل شده است را رد می‌کند.

به گفته کیودو، پس از دیدار جونیچیرو کویزومی، نخست وزیر وقت ژاپن، با کیم جونگ ایل، رهبر فقید کره شمالی، در پیونگ‌یانگ در سال 2002، پنج نفر از این افراد به ژاپن بازگردانده شدند، اما از باقی هنوز خبری نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید