واکنش پوتین به مصادره دارایی‌های روسیه در غرب: این سرقت بدون مجازات نخواهد ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، جمعه 25 خرداد،‌ اعلام کرد هرگونه تلاش غرب برای مصادره دارایی‌های روسیه «سرقت» است و بدون مجازات نخواهد ماند.

پوتین، در نشستی با مقام‌های وزارت خارجه روسیه، گفت کشورهای غربی در تلاش‌اند «پشتوانه قانونی» برای مسدود کردن دارایی‌های روسیه پیدا کنند. او تأکید کرد «با وجود تمام تلاش‌های فریبکارانه، سرقت همچنان سرقت است و بدون مجازات نخواهد ماند.»

جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، در مقاله‌ای که روز گذشته در روزنامه «نیویورک‌تایمز» منتشر شد، اعلام کرد واشینگتن پیشنهاد اعطای وام به اوکراین، از محل درآمد دارایی‌های مسدودشده روسیه، را مطرح کرده است. یلن گفت احتمال اقدام‌ مشابه علیه دارایی‌های مسدودشده روسیه در آینده منتفی نیست.

یلن پیشنهاد داد وامی به اوکراین اعطا شود که به تدریج از درآمد دارایی‌های مسدود شده روسیه بازپرداخت شود. او در این زمینه نوشت: «پیشنهاد ما پیام روشنی به پوتین ارسال می‌کند که ما، در دراز مدت، در مسیر خود باقی خواهیم ماند. او (پوتین) نمی‌تواند بیشتر از اوکراین و ائتلاف ما مقاومت کند. این اقدام با قوانین داخلی و بین‌المللی سازگار است و از اقدامات بیشتر ما و شرکایمان علیه این دارایی‌ها در آینده جلوگیری نمی‌کند.»

پیشنهادات امنیتی پوتین

پوتین در این نشست گفت: «زمان آن رسیده که درمورد تضمین‌های امنیت دوجانبه و چندجانبه جمعی به‌طور گسترده بحث شود.» او در این زمینه اضافه کرد:‌«ساختار امنیتی آینده باید پذیرای تمامی کشورهای اوراسیا که تمایل به مشارکت دارند، از جمله اعضای ناتو، باشد.»

موضع پوتین در مورد جنگ اوکراین

پوتین، با اشاره به جنگ اوکراین، مدعی شد «روسیه جنگ را آغاز نکرده است» و اتهاماتی را علیه کی‌یف درمورد آغاز و ادامه جنگ مطرح کرد. او همچنین گفت نیروهای روسیه در سال 2022 به کی‌یف نزدیک شدند و «گزینه‌های مختلفی مطرح بود»، اما تصمیمی برای تصرف پایتخت اوکراین گرفته نشد.

پیشنهاد روسیه به اوکراین

پوتین اضافه کرد مسکو به کی‌یف پیشنهاد داده بود نیروهای خود را از منطقه دونباس خارج کند و به این ترتیب به وضعیت جنگی پایان دهد، اما این پیشنهاد از سوی اوکراین رد شد.
رئیس‌جمهوری روسیه غرب را به «سوءاستفاده» از مناطق مرزی روسیه و اجرای «راهبرد تجزیه» این کشور متهم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size