طرح «ناتو» برای احداث 3 پایگاه نظامی در لهستان به‌منظور ارسال تسلیحات به اوکراین

نخست‌وزیر مجارستان ابراز نگرانی کرد اگر این پایگاه‌ها در کشورهای هم مرز با اوکراین، به‌ویژه لهستان، رومانی و اسلواکی احداث شوند، به اهدافی نظامی تبدیل خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان اعلام کرد که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در حال برنامه‌ریزی برای احداث سه پایگاه نظامی در خاک این کشور برای ارسال تسلیحات به اوکراین است.

اوربان، جمعه 25 خرداد در گفت‌وگو با رادیو «کوسوث» مجارستان گفت که پیمان ناتو در صدد کمک به اوکراین از طریق به اصطلاح «ماموریت برای اوکراین» است؛ بدین معنا که ناتو عملیات انتقال تسلیحات به اوکراین را هماهنگ خواهد کرد.

اوربان افزود که «ناتو» 3 پایگاه بزرگ برای تامین تسلیحات به اوکراین، احداث خواهد کرد.

نخست‌وزیر مجارستان ابراز نگرانی کرد که اگر این پایگاه‌ها در کشورهای هم مرز با اوکراین، به‌ویژه لهستان، رومانی و اسلواکی ایجاد شوند، «به اهدافی نظامی تبدیل خواهند شد».

اهدافی قانونی برای اوکراین

از سویی ینس استولتنبرگ، دبیرکل «ناتو» هفته گذشته اعلام کرد که اوکراین بر اساس قوانین بین‌المللی از این حق برخوردار است که برای دفاع از خود به اهداف نظامی قانونی در روسیه، حمله کند.

استولتنبرگ در کنفرانسی مطبوعاتی در سوئد گفت که این هدف قراردادن‌ها در چارچوب قوانین بین‌المللی خواهد بود.

این موضع دبیرکل «ناتو» در پی تهدید ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه مبنی بر این بود که اگر اوکراین مجوز استفاده از تسلیحات دوربرد غربی در حمله به عمق روسیه را بگیرد، روسیه موشک‌های متعارف را در فاصله نزدیک با آمریکا و متحدان اروپایی‌اش مستقر خواهد کرد.

پوتین در اولین دیدار مستقیم خود از زمان آغاز جنگ در اوکراین با سردبیران ارشد خبرگزاری‌های بین‌المللی، افزود: «اگر غرب تصور می‌کند روسیه هرگز از سلاح هسته‌ای استفاده نخواهد کرد، اشتباه می‌کند». به گفته پوتین، دکترین هسته‌ای کرملین نباید دست‌کم گرفته شود.

روابط روسیه و غرب شاهد خطرناکترین تنش از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در سال 2022 بود که بدترین فروپاشی مناسبات مسکو و غرب از زمان بحران موشکی کوبا در سال 1962 را رقم زد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید