شروط پوتین برای صلح با اوکراین؛ عقب‌نشینی از 4 منطقه و عدم پیوستن به «ناتو»

پوتین: هرگونه تلاش غرب برای مصادره دارایی‌های روسیه «سرقت» است و بدون مجازات نخواهد ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، جمعه 25 خرداد متعهد شد در صورت عقب‌نشینی کی‌یف از 4 منطقه، و نپیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی«ناتو»، آتش‌بس با اوکراین را اعلام کند.

پوتین با طرح این تهدید که «اگر کی‌یف و غرب پیشنهاد جدید صلح را نپذیرند، شروط متفاوتی بروز خواهد کرد»، خواهان لغو تمامی تحریم‌های اعمال‌شده بر روسیه از شروط مذاکرات صلح اوکراین شد.

پوتین توضیح داد: «نیروهای اوکراینی باید به طور کامل از مناطق جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک و دو منطقه خرسون و زاپوریژیا خارج شوند و پس از آن، روسیه آماده آغاز مذاکرات خواهد بود».

او اعلام کرد که اراده ساکنان مناطق دونباس، نووروسیا، خرسون و زاپوریژیا برای همراهی با روسیه، تزلزل ناپذیر است و این پرونده برای همیشه بسته شده است.
رئیس جمهوری روسیه، «تثبیت وضعیت شبه جزیره کریمه، سواستوپل، جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک، و استان‌های زاپوریژیا و خرسون به عنوان مناطق روسیه در معاهدات بین‌المللی» را خواستار شد.

او تاکید کرد: «دستیابی به حل و فصل امور در اوکراین بدون مشارکت روسیه و اجرای گفت‌وگوهای صادقانه با آن، ممکن نیست».

«مصادره دارایی‌های روسیه سرقت است»

پوتین در دیدار با مسئولان وزارت خارجه روسیه گفت که هرگونه تلاش غرب برای مصادره دارایی‌های روسیه «سرقت» است و بدون مجازات نخواهد ماند.

او در این خصوص افزود که کشورهای غربی در تلاش‌اند «پشتوانه قانونی» برای مسدود کردن دارایی‌های روسیه بیابند. پوتین تأکید کرد: «با وجود تمام تلاش‌های فریبکارانه، سرقت همچنان سرقت است و بدون مجازات نخواهد ماند».

رئیس‌جمهوری روسیه غرب را به «سوءاستفاده» از مناطق مرزی روسیه و اجرای «راهبرد تجزیه» این کشور متهم کرد.

پوتین در این نشست گفت: «زمان آن رسیده که درمورد تضمین‌های امنیت دوجانبه و چندجانبه جمعی به‌طور گسترده بحث شود.» او در این زمینه اضافه کرد:‌«ساختار امنیتی آینده باید پذیرای تمامی کشورهای اوراسیا مایل به مشارکت از جمله اعضای ناتو، باشد».

روسیه جنگ را آغاز نکرد

پوتین، با اشاره به جنگ اوکراین، مدعی شد «روسیه جنگ را آغاز نکرده است» و اتهاماتی را علیه کی‌یف درمورد آغاز و ادامه جنگ مطرح کرد.

او همچنین گفت نیروهای روسیه در سال 2022 به کی‌یف نزدیک شدند و «گزینه‌های مختلفی مطرح بود»، اما تصمیمی برای تصرف پایتخت اوکراین گرفته نشد.

پوتین اضافه کرد مسکو به کی‌یف پیشنهاد داده بود نیروهای خود را از منطقه دونباس خارج کند و به این ترتیب به وضعیت جنگی پایان دهد، اما این پیشنهاد از سوی اوکراین رد شد.

پوتین درادامه خاطرنشان کرد: «کشورهای غربی به قدرت و توان خود در تحمیل همه امور به بقیه جهان اعتماد داشته و به سادگی تمام، دیدگاه‌های دیگر را نادیده می‌گیرند. آنها در بهترین وضعیت، بررسی مسائل جانبی را پیشنهاد کردند که صرفا به حل و فصل‌های محدود یا مواردی می‌انجامد که صرفا منافع غرب را برآورده می‌کنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید