راست‌گرایان افراطی چگونه رای جوانان اروپا را ربودند؟

رهبران جنبش‌های ناسیونالیستی و پوپولیستی اروپایی بهتر از همتایان سنتی خود بر رسانه‌های اجتماعی جدید تسلط دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

از آلمان و فرانسه، تا لهستان و اسپانیا، راست‌گرایان افراطی در انتخابات اخیر پارلمان اروپا موفق شدند رای جوانان را بربایند و با تکیه بر این رای‌ها توانستند به پیروزی‌های چشمگیر بی‌سابقه‌ای دست پیدا کنند.

خبرگزاری «رویترز» در گزارشی در این باره می‌نویسد دلیل این پدیده، تغییر سلیقه جوانان اروپایی و تغییر روش دریافت اخبار و آموزه‌های سیاسی خود از طریق رسانه‌های اجتماعی است.

به گزارش این خبرگزاری، رای‌دهندگان جوان اروپایی به طور سنتی بیشتر چپ‌گرا هستند، اما به دنبال همه‌گیری کرونا، جنگ اوکراین، و بحران هزینه‌های زندگی، بسیاری‌شان به سمت احزاب پوپولیست راست افراطی گرایش پیدا کرده‌اند، که منجر به رشد کلی راست‌های افراطی در رای‌گیری پارلمان اروپا در 6-9 ژوئن شد.

یک نظرسنجی جدید از جوانان آلمانی نشان داد که آنها به طور فزاینده‌ای نگران تورم، گرانی مسکن، و اختلافات اجتماعی، و کمتر نگران تغییرات اقلیمی هستند. بر این اساس، احزاب سبز که دارای دغدغه‌های اخیر هستند، در انتخابات چند روز قبل تنها 11 درصد آراء جوانان را به دست آوردند، که 23 درصد کاهش داشت.

با توجه به اینکه رهبران جنبش‌های ناسیونالیستی و پوپولیستی اروپایی که اغلب تازه آغاز شده‌اند، بهتر از همتایان سنتی خود بر رسانه‌های اجتماعی جدید تسلط دارند، توانسته‌اند طی سال‌های اخیر تاثیر عظیمی روی جوانانی بگذارند که مدام سر در رسانه‌های اجتماعی دارند.

تحلیلگران می‌گویند که راست‌گرایان افراطی به ویژه برای مردان جوانی که احساس می‌کنند توسط جریان اصلی «ووک» مورد خصومت قرار گرفته و سانسور شده‌اند، به طرزی فزاینده جذابیت دارند. پژوهشی جدید نشان داد که 57 درصد جوانان آلمانی اخبار و افکار سیاسی خود را از رسانه‌های اجتماعی دریافت می‌کنند.

به گفته تحلیلگران، مهارت نسبی احزاب راست افراطی در کانال‌های ارتباطی مورد علاقه رای‌دهندگان جوان همچون اپلیکیشن‌های ویدیویی «یوتوب» و «تیک‌تاک» و اپلیکیشن پیام‌رسانی «تلگرام» عامل بزرگی برای محبوبیت این احزاب در نزد نسل جوان بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید