دادگاه عالی نیجر از محمد بازوم، رئیس جمهوری مخلوع این کشور لغو مصونیت کرد

صدور این حکم لغو مصونیت، راه شورای نظامی برآمده از کودتای نیجر را جهت محاکمه بازوم به اتهام ارتکاب جرم خیانت بزرگ هموار می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رید برودی، وکیل محمد بازوم، رئیس جمهوری مخلوع نیجر، جمعه 25 خرداد اظهار داشت که عالی‌ترین دادگاه نیجر با صدور حکمی مصونیت بازوم، رئیس‌ جمهوری منتخب دموکراتیک این کشور را پس از نزدیک به یک سال خلع شدن وی از قدرت توسط نظامیان کودتاچی، لغو کرد.

به گفته وی صدور چنین حکمی از سوی دادگاه عالی، راه شورای نظامی برآمده از کودتای نیجر را جهت محاکمه بازوم به اتهام ارتکاب جرم خیانت بزرگ هموار می‌کند.

بازوم و خانواده وی از زمان کودتای نظامی که تابستان گذشته حکومت وی را سرنگون کرد، در حصر خانگی به سر می‌برند.

مقامات شورای نظامی حاکم بر نیجر گفتند که قصد دارند او را به اتهام «خیانت بزرگ» و «تضعیف امنیت ملی» محاکمه کنند و در اوایل سال جاری مراحل قانونی برای رفع مصونیت او در دادگاه ایالتی تازه تاسیس، که به بالاترین مقام قضایی در کشور تبدیل شده است را آغاز کردند.

پیش از مجبور کردن بازوم به کناره‌گیری از قدرت، نیجر آخرین شریک امنیتی عمده غرب در منطقه ساحل غرب آفریقا بود، منطقه وسیع جنوب صحرا که گروه‌های اسلام‌گرای افراطی آن را به کانون تروریستی جهان تبدیل کرده‌اند.

به گفته دیدبان حقوق بشر، روند رسیدگی دادگاه ایالتی در پرونده بازوم با بی‌نظمی‌های جدی، از جمله نقض حقوق بازوم برای ارائه مدارک در دفاع از خود، برقراری ارتباط با وکیلش، و رسیدگی به پرونده او توسط دادگاهی مستقل، همراه بوده است.

این دیدبان حقوق بشری در ادامه اعلام کرد که وکلای بازوم از اکتبر گذشته نتوانسته‌اند با او تماس بگیرند و دسترسی آن‌ها به مواد پرونده محدود شده است.

اواخر سال گذشته، عالی‌ترین دادگاه در بلوک منطقه‌ای غرب آفریقا «اکوواس»، حکم داد که بازداشت بازوم و خانواده‌اش خودسرانه است و خواستار بازگشت مجدد او به قدرت شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید