8 نفر در چندین ایالت آمریکا به اتهام ارتباط با «داعش» دستگیر شدند

بازداشت‌شدگان اهل كشور تاجیکستان هستند و به طور غیرقانونی از مرز وارد آمریکا شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شبکه «ان‌‎بی‌سی نیوز» سه‌شنبه 22 خرداد به نقل از سه منبع آگاه آمریکایی گزارش داد مقامات آمریکایی هشت شهروند تاجیکستانی را در ارتباط احتمالی با «داعش» در آخر هفته در شهرهای نیویورک، فیلادلفیا و لس‌آنجلس دستگیر کردند.

منابع گفتند مظنونان تحت نظر گروه ویژه ضد تروریسم «اف‌بی‌آی» وابسته به دفتر تحقیقات فدرال بودند و از سوی اعضای اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده موسوم به «ICE» دستگیر شدند.

به گفته دو مقام آگاه، این هشت نفر که فاقد سابقه جنایی هستند از مرزهای جنوبی وارد ایالات متحده شدند.

این مقامات گفتند، دست‌کم دو نفر از این افراد در بهار سال 2023 از مرز عبور کردند و یکی از آن‌ها از برنامه «CBP One» که دولت بایدن برای متقاضیان پناهندگی طراحی کرده، استفاده کرده است. روزنامه «نیویورک پست» اولین منبعی بود که این دستگیری‌ها را گزارش کرد.

سه منبع گفتند گروه ویژه عملیات ضد تروریسم «اف‌بی‌آی» از تهدید تروریستی این افراد آگاه بوده و به عنوان بخشی از این تحقیقات، نظارت بر این افراد را آغاز کردند.

یک مقام ارشد آمرکایی گفت «اف‌بی‌آی» چندین ماه این گروه را تعقیب کرده و فعالیت‌های آن‌ها را زیر نظر داشته است.

دو منبع اعلام کردند اگرچه تا هنوز به ارتباط تروریسم یا توطئه تروریستی متهم نشده‌‎اند، «اف‌بی‌آی» به اداره مهاجرت و گمرک اطلاع داده که به دلیل ارتباط احتمالی با داعش آن‌ها را دستگیر کندو این افراد به اتهام‌های مهاجرتی دستگیر شدند.

این دو منبع ابراز داشتند این افراد در بازداشت هستند و با روند در پیش یک قاضی مهاجرت روبرو هستند و ممکن است بعدها با اتهامات مرتبط با تروریسم روبرو شوند.

وزارت امنیت داخلی و «اف‌بی‌آی» در بیانیه‌ای مشترک روز سه‌شنبه اعلام کردند: «در چند روز گذشته، ماموران «ICE» تعداد زیادی مهاجر را مطابق با مقامات مهاجرت بازداشت کرده‌اند. این اقدامات با هماهنگی نزدیک با ماموریت مشترک ضد تروریسم «اف‌بی‌آی» صورت گرفته است.»

وزارت امنیت داخلی اعلام کرد این افراد در بازداشت اداره مهاجرت و گمرک و در انتظار اخراج هستند.

شبکه «ان‌بی‌سی نیوز» پیشتر گزارش داده بود، اداره مهاجرت و گمرک در ماه آوریل یک مرد ازبک را در بالتیمور به اتهام ارتباط با داعش که بیش از دو سال در ایالات متحده زندگی می‌کرد، بازداشت کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید