«ناتو» در حال تطبیق زرادخانه هسته‌ای خود با تهدیدهای امنیتی است

ینس استولتنبرگ تسلیحات هسته‌ای را ضامن امنیت نهایی ناتو و وسیله‌ای برای حفظ صلح خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ینس استولتنبرگ، دبیرکل «ناتو» روز چهارشنبه در اشاره‌ای نادر به زرادخانه هسته‌ای غرب گفت با توجه لفاظی‌ها و رزمایش‌های هسته‌ای مداوم روسیه، این ائتلاف نظامی-امنیتی غربی در حل تطبیق دادن توانایی‌های هسته‌ای خود با تهدیدات امنیتی است.

به گزارش «رویترز»، استولتنبرگ در گفتگو با خبرنگاران قبل از نشست دو روزه وزرای دفاع ناتو در بروکسل که شامل گردهمایی گروه برنامه‌ریزی هسته‌ای این اتحاد می‌شود، تسلیحات هسته‌ای را «ضامن امنیت نهایی» ناتو و وسیله‌ای برای حفظ صلح خواند.

به گفته این خبرگزاری، این امری روشن است که ایالات متحده بمب‌های هسته‌ای خود را در چندین منطقه در اروپا مستقر کرده است، اما ناتو به ندرت در این باره علنا صحبت می‌کند.

استولتنبرگ با اشاره به آنچه که «انطباق مداوم» زرادخانه هسته‌ای ناتو نامید، گفت هلند در ماه ژوئن اولین جنگنده‌های F-35 را برای حمل تسلیحات هسته‌ای آماده کرد، و ایالات متحده نیز در حال مدرن‌سازی تسلیحات هسته‌ای خود در اروپا است.

رئیس ناتو با تاکید بر افزایش فعالیت‌های روسیه برای تقویت توانمندی‌های هسته‌ای خود گفت: «آنچه طی سال‌ها و ماه‌های اخیر دیده‌ایم، لفاظی‌های خطرناک هسته‌ای روسیه است. ما همچنین شاهد رزمایش‌های هسته‌ای روسیه هستیم.»

روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد سربازان این کشور در کنار سربازان بلاروس مرحله دوم رزمایش خود برای استقرار سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی را به منظور مقابله با تهدید قدرت‌های غربی آغاز کرده‌اند.

به گفته رویترز، از زمان حمله تمام‌عیار روسیه به اوکراین در 24 فوریه 2022، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه بارها گفته است که مسکو می‌تواند تحت شرایط خطیر از سلاح‌های هسته‌ای برای دفاع از خود استفاده کند.

استولتنبرگ طی نشست خبری خود همچنین به نوسازی زرادخانه هسته‌ای چین اشاره کرد و گفت انتظار می‌رود پکن ظرف چند سال آینده تعداد موشک‌های هسته‌ای خود را بیشتر کند و برد آنها را نیز افزایش دهد به طوری که بسیاری از آنها بتوانند به قلمرو ناتو برسند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید