لویی آرنو شهروند فرانسوی زندانی در ایران آزاد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

لوئی آرنو، شهروند فرانسوی که از دو سال پیش در ایران زندانی بود، ساعاتی پیش آزاد شد و از طریق عمان به پاریس بازگشت.

گفته شده، ممکن است در پاسخ به این اقدام بشیر بی‌آزار، مدیر سابق صداوسیما نیز که از هفته پیش به اتهامات امنیتی در فرانسه زندانی بود، از فرانسه اخراج شود.

Advertisement

به گزارش خبرگزاری فرانسه، لوئی آرنو جهانگرد فرانسوی که دو سال پیش در سفر تفریحی به ایران زندانی شده بود، شامگاه چهارشنبه 23 خرداد آزاد شد و بامداد امروز به فرانسه بازگشت.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه چهارشنبه خبر آزادی او را اعلام کرده بود و ضمن تشکر از عمان برای میانجیگری خواستار آزادی فوری سه شهروند دیگر فرانسوی در ایران شد.

سیلوی آرنو، مادر لوئیس هم گفت تا زمانی که سه فرانسوی دیگر در ایران آزاد نشوند، شادی ما کامل نخواهد شد.

زوج سیسل کوهلر و ژاک پاری که فعال سندیکایی هستند و برای گردش به ایران رفته بودند و شهروند دیگری که برخی منابع از او با عنوان اولیویه یاد کرده‌اند هنوز در ایران زندانی هستند.

یک دیپلمات به خبرگزاری فرانسه گفت، آرنو عصر چهارشنبه از زندان اوین آزاد شد و پس از معاینه توسط یک پزشک، از طریق عمان به فرانسه بازگشت.

لوئی آرنو، 30 ساله که مشاور مالی بود، سفر جهانگردی خود را در ژوئیه 2022 آغاز کرد و به ایران رسید، جایی که به گفته مادرش سالها در آرزوی سفر به آن به دلیل تمدن باستانی و مهمان‌نوازی مردمش بود، اما او و چند اروپایی دیگر در سپتامبر 2022 به اتهام شرکت در تظاهرات علیه حکومت پس از قتل مهسا (ژینا) امینی، دختر کردی که در بازداشت گشت ارشاد تهران جان خود را از دست داد، بازداشت شدند.

سایر کسانی که به همراه او دستگیر شده بودند، پس از مدتی آزاد شدند اما، لوئی آرنو مدتها در بازداشت باقی ماند تا آنکه در نوامبر سال گذشته به اتهام تبلیغات علیه حکومت و به خطر انداختن امنیت ملی به پنج سال زندان محکوم شد. این اتهامات توسط دولت فرانسه بی‌اساس و غیرقابول اعلام شده و خواستار آزادی فوری او شد.

ماه گذشته، دولت فرانسه، حکومت ایران را به دلیل واداشتن شهروندان زندانی خود در ایران به اعترافات اجباری ساختگی و همچنین به گروگان گرفتن آنها محکوم کرد.
جمهوری اسلامی حدود 10 شهروند غربی را زندانی کرده و سازمانهای مدافع حقوق بشر می‌گویند از آنها به عنوان گروگان دولتی و ابزاری برای چانه‌زنی با دولتهای غربی استفاده می‌کند.

سال گذشته، بنجامین بریر و برنارد فیلان، دو فرانسوی زندانی دیگر، در حالی که پس از اعتصاب غذا در زندان بیمار و ضعیف شده بودند «به دلایل بشردوستانه» آزاد شدند.

بشیر بی‌آزار مدیر سابق موسیقی و سرود صدا و سیما که مقیم لندن بود از چند سال پیش ساکن فرانسه بود، اما هفته پیش به اتهامات امنیتی بازداشت شد.

برخی مخالفان حکومت در لندن و پاریس می‌گویند او به جاسوسی از مخالفان حکومت می‌پرداخته است. وزارت خارجه ایران و برخی از مقامات حکومت خواستار آزادی او شده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید